CHRISTIAN FENNESZ NA KONCERCIE W FIRLEJU
Dodane przez muzol dnia 19.04.2015
Już 1 maja, we wrocławskim Firleju, wystąpi, pochodzący z Austrii muzyk, kompozytor i improwizator - Christian Fennesz. W swojej twórczości artysta wykorzystuje gitarę oraz komputery.


Treść rozszerzona
Już 1 maja, we wrocławskim Firleju, wystąpi, pochodzący z Austrii muzyk, kompozytor i improwizator - Christian Fennesz. W swojej twórczości artysta wykorzystuje gitarę oraz komputery.



Powstające przy użyciu takiego instrumentarium dźwięki nie są łatwe do jednoznacznego scharakteryzowania. Pobrzmiewają w nich różne inspiracje – noise, ambient, drone, glitch. Fennesz urodził się w Austrii w 1962 roku. Po raz pierwszy zetknął się z gitarą (i rozpoczął naukę gry na tym instrumencie) w wieku ok. 8 lat. Następnie studiował na wydziale muzyki w szkole artystycznej. Jako samodzielny twórca debiutował EP'ką „Instrumental” wydaną w 1995 roku.

Dwa lata później pojawił się jego pierwszy długometrażowy materiał - „Hotel Paral.lel”. Wydawnictwo to pozostaje do dzisiaj chyba najbardziej mroczną i hałaśliwą płytą w dorobku artysty. W porównaniu z np. „Endless summer” (2001 r.), na „Hotel Paral.lel” mniej jest przestrzeni i światła, za to wiele szumów, trzasków i hałaśliwych partii, które nagle wyłaniają się z bardziej ambientowych pasaży. Fennesz nie stoi ze swoją muzyką w miejscu – próbuje on konsekwentnie realizować pewną wizję, jednak ta ostatnia nie jest czymś statycznym, ale nieustannie ewoluuje i rozwija się. W jego twórczości konsekwencja nie jest tożsama z ciągłą reprodukcją raz wypracowanych motywów i rozwiązań.

Austriacki muzyk nie stroni również od współpracy z innymi artystami. Ma na koncie np. płytę nagraną wspólnie z japońskim kompozytorem, autorem muzyki filmowej oraz aktorem Ryuichim Sakamoto. Album ten (noszący tytuł „Cendre”) łączy elektronikę Fennesza z fortepianowymi partiami granymi przez Sakamoto. W efekcie słuchacz otrzymuje bardzo ciekawą mieszankę dźwięków, stanowiącą jak najbardziej spójną całość. Wśród innych muzyków, z którymi Fennesz nagrywał lub koncertował, znajdują się również Mike Patton, Jim O'Rourke, Oren Ambarchi czy David Sylvian.

Dla pierwszego z wymienionych współpraca z Christianem nie stanowiła pierwszego kontaktu z szeroko pojętą muzyką elektroniczną – wcześniej wokalista Faith No More współpracował bowiem z Masamim Akitą (Merzbow) w ramach projektu Maldoror, czego dokumentacją jest pochodząca z 1999 r. płyta „She”. Występując wspólnie z Fenneszem, Patton dodawał do tworzonych przez niego dźwięków swoje eksperymenty wokalne (a potrafi on robić ze swoim głosem bardzo ciekawe rzeczy, co usłyszeć można na jego solowych nagraniach – np. na wydanej przez Tzadik płycie „Adult Themes For Voice”). Współpraca ta po raz kolejny pokazała bardziej mroczne i hałaśliwe oblicze muzyki Fennesza.

Christian nie ogranicza się ze swoją twórczością jedynie do aktywności studyjnej – owszem, nagrywa płyta, ale również chętnie koncertuje. Pytany o to, czy jego zdaniem muzyka elektroniczna nadaje się na scenę, odpowiada: „Tak jak malarz musi znaleźć galerię dla swoich prac, tak muzyk musi być na scenie.”. W 2012 roku Austriak występował w Polsce w ramach Off Festivalu w Katowicach, gdzie nie tylko miał okazję zaprezentować swoją muzykę zgromadzonej publiczności, ale także został mianowany przez organizatorów kuratorem jednego dnia sceny eksperymentalnej. W tym roku Fennesz powróci do Polski i zagości na wrocławskim festiwalu Asymmetry.

Koncert Christiana Fennesza
1 maja, Wrocław, klub Firlej
Bilety: ticketpro.pl, ekobilet.pl, asymmetryfestival.pl, Empik, klub Firlej.

http://www.firlej.wroc.pl/