HERBIE HANCOCK ORAZ LISA DICKEY ''AUTOBIOGRAFIA LEGENDY JAZZU'' (2015)
Dodane przez muzol dnia 23.07.2015
Herbie Hancock – jeden z najbardziej znanych i kreatywnych muzyków w historii jazzu. Po raz pierwszy fani muzyki mają okazję zapoznać się z biografią tego genialnego artysty, opowiedzianą jego własnymi słowami. Wszystko to dzięki książce ‘’Autobiografia legendy jazzu’’ – pełnej anegdot i nieznanych wcześniej faktów z życia Herbiego Hancocka.


Treść rozszerzona


Autor: Herbie Hancock, Lisa Dickey
Tytuł oryginału: Possibilities
Tłumaczenie: Katarzyna Gawęska
Data wydania: 15 lipca 2015
Wydawnictwo: SQN
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 352 tekst
ISBN: 978-83-7924-344-0


Herbie Hancock – jeden z najbardziej znanych i kreatywnych muzyków w historii jazzu. Po raz pierwszy fani muzyki mają okazję zapoznać się z biografią tego genialnego artysty, opowiedzianą jego własnymi słowami. Wszystko to dzięki książce ‘’Autobiografia legendy jazzu’’ – pełnej anegdot i nieznanych wcześniej faktów z życia Herbiego Hancocka.

Hancock miał wielkie szczęście i zaszczyt grać z największymi muzykami tego świata – Carlosem Santaną, Waynem Shorterem, Joni Mitchell, Stingiem, Paulem Simonem, Davem Matthewsem. Tworzył muzykę, która łamała wszelkie bariery stylistyczne, był wielkim pasjonatem nowinek technicznych. Zawsze lubił iść pod prąd, być wiernym swoim przekonaniom. Mimo braku zrozumienia jego artystycznych wizji ze strony wytwórni oraz fanów zawsze doprowadzał do końca swoje dzieła.

Bardzo ważną rolę w życiu Herbiego odegrał Miles Davis. Dla młodego jazzmana Davis był kimś na kształt mentora, muzycznego przewodnika. Hancock wspomina niezwykle ważny koncert z Kwintetem Milesa. Właśnie wtedy Hancock nauczył się, jak z ‘’fałszywych dźwięków’’ wyprowadzić coś nowatorskiego. Po bardzo owocnej współpracy z Milesem Davisem Herbie rozpoczął karierę solową. Każdy z wydanych przez niego albumów był artystycznym wyzwaniem, czymś w rodzaju muzycznego eksperymentu.

Herbie opowiada w bardzo ciekawy i niezwykle szczery sposób, z dużą dawką humoru oraz ironii. Najbardziej przejmujące są opisy jego zmagań z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Ze szponów nałogów wyrwało go praktykowanie buddyzmu. Dzięki tej religii zupełnie zmienił nie tylko podejście do życia, ale też do procesu komponowania. Dzięki lekturze książki możemy wejść bardzo głęboko w świat Herbiego Hancocka. Autor nie unika podejmowania nawet najbardziej trudnych tematów – problemów małżeńskich, zmagań z rasizmem, walki z własnymi słabościami.

Herbie nigdy nie chciał zamykać się jedynie w muzyce jazzowej – nagrywał kompozycje w stylistyce funky, R&B a nawet hip – hop. Komponował też wspaniałą muzykę do takich filmów jak: ‘’Życzenie śmierci’’, ‘’Około północy’’ (za która dostał Oscara). Został nagrodzony Grammy za stworzony z Joni Mitchell album ‘’River – The Joni Letters.’’ Herbie nagrał bardzo ambitną płytę ‘’The imagine project’’, który wypełniły piosenki zaśpiewane w kilku językach.

Hancock bardzo angażował się w działalność społeczną – został Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO. Z jego inicjatywy zorganizowano Międzynarodowy Dzień Jazzu, podczas którego na całym świecie odbywałyby się koncerty z udziałem muzyków z różnych kultur.

Książkę czyta się jednym tchem, a jej autor ze smakiem opisuje fascynującą historię swego życia. Dzięki tym opowieściom dowiadujemy się jak uniwersalny i różnorodny charakter ma muzyka Hancocka. Pozycja obowiązkowa – nie tylko dla miłośników jazzu.

Wydawnictwo:SQN