ZNAMY PEŁNY SKŁAD 37. RAWY BLUES FESTIVAL
Dodane przez muzol dnia 21.05.2017
Kilkadziesiąt zgłoszeń, w tym również z USA, Wielkiej Brytanii, Czech, Izraela, Włoch, Białorusi i Szwecji, bardzo wysoki poziom wykonawców i trudny orzech do zgryzienia dla Rady Artystycznej, która 8 kwietnia spotkała się w Katowicach by wybrać zespoły, które zagrają na Dużej i Małej Scenie tegorocznego festiwalu Rawa Blues.

Treść rozszerzona
Kilkadziesiąt zgłoszeń, w tym również z USA, Wielkiej Brytanii, Czech, Izraela, Włoch, Białorusi i Szwecji, bardzo wysoki poziom wykonawców i trudny orzech do zgryzienia dla Rady Artystycznej, która 8 kwietnia spotkała się w Katowicach by wybrać zespoły, które zagrają na Dużej i Małej Scenie tegorocznego festiwalu Rawa Blues.

''Dziękuję wszystkim, którzy nadesłali swoje materiały, zarówno w elektronicznej, jak i tradycyjnej formie. Cieszę się, że tylu ludzi gra bluesa i to w różnych odmianach'' – mówi Irek Dudek, dyrektor Rawy Blues.

Oprócz niego, w składzie Rady Artystycznej znaleźli się: Jan Chojnacki, Ryszard Gloger, Marek Jakubowski, Grzegorz Kapołka i Łukasz Kobiela. Do występu na Dużej Scenie katowickiego „Spodka" zostali zaproszeni: Grzegorz Kapołka Trio, Sobo Blues Band (Izrael), Wes Gałczyński & Power Train, duet Pola Chobot & Adam Baran oraz Two Timer.

Natomiast na Małą Scenę zaproszono: Forsal, Rockomotive, Tandeta Blues Band, Hold Blues, Blackberry Brothers. Adama Bartosia oraz Huberta Szczęsnego. Artyści, którzy zagrają na Małej Scenie mają jeszcze szansę, by „wskoczyć" na główną estradę „Spodka". Taka nagroda – jak co roku – czeka na laureata, którego wybierze jury złożone z przedstawicieli festiwalowej publiczności.

37. Rawa Blues Festival potrwa trzy dni. 28 września gratka dla wielbicieli gitarowych popisów – klinika prowadzona przez Sonny'ego Landretha, mistrza techniki slide. Dzień później, oprócz drugiego dnia warsztatów, koncert w sali NOSPR z udziałem Eden Brent oraz Irek Dudek Big Band. W sobotę blues rozbrzmiewał będzie w „Spodku", a wśród zagranicznych gwiazd: Kris Barras Band, Tim Woodson & Heir Harmony, Sonny Landreth i Marcus King Band.

Sonny Landreth, mistrz techniki slide: - Był jedynym białym muzykiem w Red Hot Louisiana Band – formacji założonej przez gwiazdę zydeco Cliftona Cheniera. Współpracował również z ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa Johnem Mayallem, jego gitarę słychać na solowej płycie Marka Knopflera „Golden Heart” oraz koncertowym wydawnictwie eks-lidera Dire Straits „A Night In London”. Od 2004 roku zapraszany jest przez Erika Claptona do występów na jego festiwalu Crossroads – skupiającego tuzy współczesnego bluesa. Zresztą Clapton określił niegdyś Landretha mianem „jednego z najbardziej zaawansowanych technicznie gitarzystów na świecie”.

Sonny Landreth ma również pokaźną solową dyskografię. Zadebiutował w 1981 roku płytą „Blues Attack”, najnowszy album 66 - letniego obecnie muzyka nosi tytuł „Bound By The Blues” (czyli „Związany z bluesem”) i jest hołdem złożonym mistrzom gatunku. Artysta sięgnął między innymi po słynne standardy „Dust My Broom” i „Key To The Highway”, a „Firebird Blues” poświęcił pamięci zmarłego niedawno Johnny'ego Wintera. Jego album z 2003 roku - „The Road We're On” - był nominowany do prestiżowej nagrody Grammy.

Artysta prezentuje unikatowy styl grania techniką slide: charakterystyczną rurkę zakłada na mały palec lewej dłoni, co pozwala mu grać pozostałymi palcami na pojedynczych strunach. Występ Sonny'ego Landretha podczas 37. Rawa Blues Festival oraz spotkanie z muzykiem podczas gitarowej kliniki z pewnością będzie nie lada gratką dla wielbicieli sześciu strun.

Eden Brent - znakomita amerykańska pianistka i wokalistka, trzykrotna laureatka Blues Music Awards, porównywana do Bessie Smith, Diany Krall i Arethy Franklin, pochodząca z kolebki bluesa. Eden – nosząca przydomek „Little Boogaloo”, który nadał jej muzyczny mentor Boogaloo Ames - dorastała w muzycznej rodzinie w Greenville, leżącym w Delcie Mississippi. Pierwszych nut nauczył ją dziadek, kiedy miała zaledwie trzy latka.
''Zawsze uwielbiałam grać na fortepianie, ale szczerze nienawidziłam czytania nut oraz ćwiczeń. Wszystko zmieniło się, kiedy zaczęłam przygodę z jazzem i bluesem'' – wspomina artystka.

Jej dyskografia to cztery solowe albumy: „Something Cool”, „Mississippi Number One” (tytuł zaczerpnęła z nazwy autostrady, biegnącej niedaleko jej rodzinnego domu), „Ain't Got No Troubles” oraz „Jigsaw Heart” (. W 2012 roku wydała płytę nagraną wspólnie z siostrami Jessicą i Bronwynne, na której znalazły się utwory napisane przez ich mamę – Carol. W 2006 roku pianistka i wokalistka zwyciężyła w prestiżowym konkursie International Blues Challenge, w kategorii akustycznego bluesa. Wzięła również udział w trzech filmach dokumentalnych poświęconych bluesowi.

Dla Eden będzie to druga wizyta na Rawie Blues. Wystąpiła na katowickim festiwalu w 2009 roku. Jednak jej muzyka – będąca mieszanką boogie woogie, bluesa, soulu, gospel i jazzu - z pewnością dużo lepiej wypadnie w nowoczesnej, doskonałej pod względem akustycznym sali NOSPR-u niż w ogromnych przestrzeniach „Spodka”.

Big Band Irka Dudka - W tym roku zaprezentuje się w on w jednym ze swoich ulubionych wcieleń: stanie na czele 11 osobowego Big Bandu, by przypomnieć utwory z płyty „No. 1", która była pierwszą w Polsce anglojęzyczną płytą bluesową nagraną przez rodzimego artystę. Muzycy wystąpią 29 września w sali koncertowej katowickiego NOSPR.

Bigbandowa formuła towarzyszyła Irkowi Dudkowi od wczesnych lat osiemdziesiątych. Już podczas drugiej edycji festiwalu wystąpił z formacją Dudek Blues Band. W 1983 roku powołał do życia Sesję Bluesową Ireneusza Dudka, skupiającą uznane nazwiska bluesa i jazzu. Dwa lata później, publiczności Rawy Blues przedstawił Big Band Boogie z siedmioosobową sekcją dętą, kierowaną przez Bronisława Dużego, który do dziś odpowiada za aranżacje instrumentów dętych w zespołach lidera.

Krytycy muzyczni pisali o "wielkim bluesowym show", "eksportowym widowisku" i powiewie wielkiego świata, jaki Dudek wniósł na polską scenę. Ukoronowaniem tego okresu w karierze śląskiego bluesmana była wydana w 1986 roku płyta „No.1". Krążek ukazał się po ogromnym sukcesie „Złotej płyty" Shakin' Dudi – artystycznego happeningu Dudka i pod względem komercyjnym od razu stał na straconej pozycji. Ale ta muzyka znakomicie broni się do dzisiaj. Znalazły się na niej dudkowe evergreeny, które do dziś w różnych formach usłyszeć można na jego koncertach: sztandarowe "Something Must Have Changed", "Przebierka" i "From Alojz To Alex". Z pewnością usłyszymy je również na tegorocznej Rawie.

Big Band Irka Dudka po raz pierwszy zagra w sali koncertowej NOSPR-u. Doskonała akustyka tego miejsca podkreśli walory utworów z albumu „No.1" oraz standardów rozpisanych na bluesową orkiestrę. Tego koncertu nie można przegapić!
''Będzie dużo harmonijki ustnej, która od pół wieku jest moim ulubionym instrumentem, być może sięgnę również po skrzypce'' – mówi Irek Dudek.

37. Rawa Blues Festival
28 - 30 września 2017


Katowice
28.09 NOSPR (Warsztaty)
29.09 NOSPR
30.09 SPODEK

Zagrają:

NOSPR:
Eden Brent
Irek Dudek Big Band

SPODEK:

Scena główna:
Sonny Landreth
Kris Barras Band
Marcus King
Tim Woodson & The Heirs of Harmony

Grzegorz Kapołka Trio,
Sobo Blues Band
Wes Gałczyński & Power Train
Pola Chobot & Adam Baran
Two Timer

Mała Scena:
Forsal
Rockomotive
Tandeta Blues Band
Hold Blues
Blackberry Brothers
Adam Bartoś
Hubert Szczęsny.

Bilety na festiwal dostępne są w ogólnopolskiej sieci Ticketpro. Więcej info na:
https://rawablues.com/pl/