CHARAKTERYSTYKA BRZMIENIA POSZCZEGÓLNYCH PRODUCENTÓW STRUN DO GITAR ELEKTRYCZNYCH
Dodane przez muzol dnia 21.02.2018
Brzmienie jest oczywiście kwestią pewnego gustu, smaku i wyczucia muzycznego. Każdy w trochę inny sposób odbiera te bodźce, dlatego opisanie tych odczuć w sposób całkowicie obiektywny jest w zasadzie niemożliwe. To są bardzo osobiste indywidualne odczucia i można je raczej opisywać je w sposób subiektywny, ale każdy sposób jest dobry jeżeli nadaje on odpowiedni kierunek.

Treść rozszerzona
Brzmienie jest oczywiście kwestią pewnego gustu, smaku i wyczucia muzycznego. Każdy w trochę inny sposób odbiera te bodźce, dlatego opisanie tych odczuć w sposób całkowicie obiektywny jest w zasadzie niemożliwe. To są bardzo osobiste indywidualne odczucia i można je raczej opisywać je w sposób subiektywny, ale każdy sposób jest dobry jeżeli nadaje on odpowiedni kierunek.

Jeżeli chcemy by nasz wybór strun był w pełni świadomy nie możemy się ograniczać tylko do wyboru odpowiedniej ich grubości. Oczywiście grubość ma również ogromne znaczenie wpływające na barwę brzmienia, ale jest jeszcze kilka innych równie istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Naszą charakterystykę sklasyfikujemy na przykładzie czterech najbardziej popularnych markach strun, a test został wykonany na jednakowym rozmiarze dla wszystkich porównywalnych produktów 10-46.

Przede wszystkim, żeby dokonać świadomego wyboru musimy wiedzieć jakie cechy struny wpływają na charakterystykę ich brzmienia ?

Pierwszym takim zasadniczym elementem mającym największy wpływ na brzmienie jest materiał z jakiego została wykonana struna. Większość obecnie wytwarzanych strun do gitar elektrycznych zrobiona jest ze stali niklowej. Struny stalowe charakteryzują się ostrym i zimnym brzmieniem, które jest agresywne ze zwartym dołem. Czysty nikiel nadaje natomiast strunie najcieplejsze brzmienie z taką większa ilością dołu a mniejszą ilością górnego środka. W niklach mamy taką wyczuwalną pewną miękkość charakterystyczną dla takich gatunków jak blues i pokrewnych.

Kolejnym ważnym elementem mającym wpływ na brzmienie jest kształt rdzenia, czyli jego przekrój. Obecnie większość producentów oferuje rdzeń sześciokątny, który w porównaniu do rdzenia okrągłego nadaje brzmieniu nieco jaśniejszą, bardziej zwartą i agresywną postać. Rdzeń okrągły powoduje, że brzmienie jest ciemniejsze i jakby miększe.

Dość istotnym czynnikiem wpływającym na jakość samego produktu pod względem brzmienie jak i jego wytrzymałości ma kraj pochodzenia. Taką prawdziwą mekką jeżeli chodzi o producentów strun, są Stany Zjednoczone Ameryki. To tam tak naprawdę się wszystko zaczęło i z stamtąd pochodzą najwięksi i najbardziej znani producenci. Jest też kilku producentów w Europie oraz w Chinach. Warto dokładnie sprawdzać, gdzie dane struny zostały wyprodukowane. Często np.: na opakowaniu umieszczana jest flaga amerykańska, ale po bardziej wnikliwym przeanalizowaniu opakowania możemy dowiedzieć się, że dany produkt został wyprodukowany w chinach. Myślę, że nie ma specjalnie potrzeby robić wykładu na temat jakości produktów z Chińskiej Republiki Ludowej, choć cena ich może nie raz kusić.

Ernie Ball Regular Slinky – struny są na sześciokątnym stalowym rdzeniu z niklową owijką. Są dość miękkimi strunami, z bardzo dobrą intonacją, brzmią żywo i mają dużo tzw. kryształowej góry. Bardzo dobrze trzymają swój struj i utrzymują taką świeżość nawet po kilku godzinnym graniu, a w przypadku konieczności szybkiej wymiany nie wymagają długiego okresu adaptacji.

D'Addario's XL Nickel Wound – są to stalowe struny w owijce niklowej na sześciokątnym rdzeniu. Struny charakteryzują się długim wybrzmiewaniem o dość jasnym brzmieniu i dobrą intonacją. W porównaniu do Ernie Ball brzmią jakby bardziej selektywnie i żwawiej. Mają mniej dołu, a więcej góry i brzmią bardziej okrągło. Są jakby stworzony do szybkich przebiegów, naprawdę dobrze i wyraźnie brzmią. Dobre też sprawdzą się przy obniżonym stroju.

DR Drop-Down Tuning – struny są na sześciokątnym rdzeniu w owijce ze stali nierdzewnej. Bardzo dobrze trzymają strój i idealnie się do niego dopasowują. Dźwięk jest niski i czysty. Tutaj również jak w przypadku D'Addario's XL Nickel Wound, bardzo dobrze sprawdzają się przy obniżonych strojach. Polecane są raczej dla gitarzystów gustujących w cięższych brzmieniach.

GHS Boomers Electrics – te struny również jak poprzednie są na sześciokątnym rdzeniu z niklowaną owijką. Brzmią mienie mają dość jasne i najlepiej sprawdzają się w standardowym stroju. Pomimo braku takiego klasycznego dzwonka jaki mamy np.: D'Addario's brzmią naprawdę dobrze.

Wszystkie przedstawione tu zestawy, są produktami amerykańskich producentów. Każdy zestaw trochę inaczej Wam zabrzmi, ale generalnie wszystkie mają kilka wspólnych cech: wysoka jakość wykonania, trwałość oraz przystępna cena. Największy wybór w dobrej cenie będziecie mieli na stronie: https://strunygitarowe.pl/

tekst przy współpracy z strunygitarowe.pl