RAFAŁ KSIĘŻYK ''DZIKA RZECZ.'' POLSKA MUZYKA I TRANSFORMACJA 1989 - 1993
Dodane przez muzol dnia 09.10.2020
‘’Dzika rzecz’’ przykuwa uwagę już samą okładką. Widzimy na niej zdjęcie zrobione podczas imprezy w Bunkier Punx Klubie w Łodzi AD1992. Idealnie portretuje ono szalony okres przemian kulturalnych w latach 1989 – 1993.

Treść rozszerzona
‘’Dzika rzecz’’ przykuwa uwagę już samą okładką. Widzimy na niej zdjęcie zrobione podczas imprezy w Bunkier Punx Klubie w Łodzi AD1992. Idealnie portretuje ono szalony okres przemian kulturalnych w latach 1989 – 1993.

Jak mówił w jednym z wywiadów Rafał Księżyk:‘’Przyjąłem klucz, żeby pisać o zjawiskach, które wówczas były czymś nowoczesnym w polskich realiach i czymś, co możemy nazwać transgresyjnym, przekraczającym pewne istniejące do tej pory granice, zarówno mentalne, jak i te w świecie.’’

Autor książki szczegółowo przedstawia działania polskiego ‘’podziemia kulturalnego’’, które oddziaływały także na sąsiednie kraje Europy (koncert grupy Izrael w Pradze, artystyczne happeningi Prafidaty w Berlinie Wschodnim).

Mimo przemian demokratycznych w Polsce wiele rzeczy było jeszcze niepewnych i nieuporządkowanych (choćby kwestie praw autorskich). Ale życie artystyczne kwitło w najlepsze. Powstało wiele znaczących zespołów, których muzyka przekraczała różne granice stylistyczne (Szelest Spadających Papierków, znany z szalonych koncertów Kinsky, ekscentryczni Los Loveros).

Rafał Księżyk, w bardzo szczegółowy i barwny sposób, opisuje wszystkie aspekty życia kulturalnego: biografie zespołów (nie tylko tych mainstreamowych), przełomowych koncertów, działalność grup artystycznych (Kormorany, Prafidata) i klubów (Fugazi, Sfinks, Filtry), programy telewizyjne (kultowy ‘’Lalamido’’), audycje radiowe, rynek prasy muzycznej. Dowiadujemy się także o procesie powstawania pierwszych, profesjonalnych videoklipów.

Lata transformacji 1989 – 1993 w Polsce to czas rewolucji oraz głębokich przemian w społeczeństwie. Wówczas w Polsce pojawiają się narkotyki oraz związane z nimi szalone imprezy rave. Młodzi twórcy chcą przekraczać granice i być w pełni wolni w swoich artystycznych działaniach.

Autor często przytacza wypowiedzi muzyków i twórców życia kulturalnego. Dzięki temu poznajemy różne punkty widzenia na temat zachodzących wówczas przemian.W książce znajdziemy wiele informacji o zapomnianych już, a niezwykle ważnych zespołach (Oczi Cziorne, Balkan Electrique, SAD, IMTM). Jest też wiele barwnych opisów koncertów (Jarocin 1993) i tego, co działo się na imprezach w klubie (tylko dla pełnoletnich).

‘’Dzika rzecz’’ to pasjonująca lektura. Rafał Księżyk, w bardzo fachowy i rzetelny sposób dokonał analizy przemian (kulturalnych, społecznych i politycznych) jakie dokonały się w okresie transformacji. Czytając tę książkę możemy poczuć się tak, jakbyśmy byli naocznymi świadkami opisywanych zjawisk. Okazuje się, że panujący w tamtych czasach chaos i niepewność paradoksalnie wyzwoliły w artystach wiele kreatywności.

Tytuł: Dzika rzecz
Podtytuł: Polska muzyka i transformacja 1989-1993
Autor: Księżyk Rafał
Wydawnictwo:
https://czarne.com.pl/
ISBN: 9788381910767
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 408
Format: 13.3x21.5cm
Oprawa: Twarda.