''TROJANOWSKA'' (2020)
Dodane przez muzol dnia 14.10.2020
‘’Chciałabym przedstawić kulisy mojego życia zawodowego, czasami z góry zaplanowanego, częściej jednak zdanego na zsyłane przez życie przypadki.’’ Tak zaczyna się książka, która ma formę wywiadu – rzeki z Izabelą Trojanowską. Leszek Gnoiński rozmawia z Izą o wszystkich aspektach jej długiej (ponad 40 letniej) i barwnej kariery artystycznej.

Treść rozszerzona
‘’Chciałabym przedstawić kulisy mojego życia zawodowego, czasami z góry zaplanowanego, częściej jednak zdanego na zsyłane przez życie przypadki.’’ Tak zaczyna się książka, która ma formę wywiadu – rzeki z Izabelą Trojanowską. Leszek Gnoiński rozmawia z Izą o wszystkich aspektach jej długiej (ponad 40 letniej) i barwnej kariery artystycznej.

Iza zaczęła śpiewać już w wieku 10 lat w katedralnym chórze. Niedługo potem wzięła udział w Festiwalu Piosenki Sakralnej – Sacrosong. Mając 16 lat zwyciężyła w opolskich ‘’Debiutach.’’ Nawet bardzo krytyczna opinia jej występu (zamieszczona w ‘’Przekroju’’) nie zniechęciła Izy do śpiewania. Zanim jednak wróciła na scenę zafascynowała ją praca w teatrze. Stała się uznaną i utalentowaną aktorką, a jej kreacje w ‘’Strachach’’ i w ‘’Karierze Nikodema Dyzmy’’ na trwałe zapisały się w historii kina.

Iza wspaniale potrafiła wykreować wizerunek kobiety niebezpiecznej, nieobliczalnej, wyniosłej, dobrze wiedzącej, czego chce. Taki gniewny i bardzo wyrazisty image zaprezentowała w 1980 w Opolu z udziałem Budki Suflera. To był okres jej największej popularności – prawdziwa ‘’Izomania’’! Stała się ikoną mody i symbolem kobiety wolnej od wszelkich ograniczeń.

Iza opowiada o swoim życiu w bardzo ciekawy, pełen humoru sposób. Z rozmowy wyłania się portret artystki świadomej swoich słabych ale i mocnych stron, pogodnej, zdeterminowanej, pełnej pasji oraz nietypowych zainteresowań (czy ktoś wiedział, że Iza jest zapaloną wędkarką)?

Aktorka dużo miejsca poświęca czasom swego dzieciństwa, które mimo szarej PRLowskiej rzeczywistości było bardzo szczęśliwe , obfitujące w wiele zabawnych historii, anegdot. Jest też mowa o zagranicznych podróżach Izy do Niemiec (pojawiające się wówczas w polskich mediach plotki mające na celu oczernienie artystki) i Anglii (tam Iza poznaje osobiście swego idola – Bryana Ferry).

Szczególnie zaciekawiły mnie fragmenty, w których artystka opisuje kulisy swej kariery aktorskiej i piosenkarskiej. Dzięki aktorskiemu doświadczeniu Iza doskonale wpisuje się w estetykę rockowej ‘’femme fatale.’’ Poznamy okoliczności powstania najbardziej znanych piosenek Izy, przebieg współpracy z muzykami (Budka Suflera, Stalowy Bagaż, Tadeusz Nalepa) , reakcje prasy oraz fanów (bardzo ciekawy ostatni rozdział, w którym autor książki przybliża nam sylwetki ‘’pozytywnie zakręconych’’ fanów artystki).

Naturalnie Iza nie rezygnuje z aktorstwa – daje się poznać jako czarny charakter (vel ‘’polska Alexis’’) w bijącym rekordy popularności serialu ‘’Klan.’’ Artystka odnawia także współpracę z Janem Borysewiczem, czego owocem jest album ‘’Na skos.’’ W książce znajdziemy wiele opinii o Izie autorstwa muzyków, menadżerów, przyjaciół, dziennikarzy, projektantów mody, krytyków, osób związanych z teatrem, reżyserów.

To bardzo wzbogaca portret artystki oraz pokazuje, jak bardzo cenioną i lubianą osobą jest. Dużym atutem książki jest ogromna galeria, nigdy wcześniej niepublikowanych, zdjęć. Ponadto możemy dokładnie prześledzić losy artystki w zamieszczonym kalendarium życia i twórczości. Bardzo interesująca lektura (nie tylko dla zdeklarowanych fanów Izabeli Trojanowskiej).