FIRLEJ REALIZUJE POMYSŁY WROCŁAWIAN
Dodane przez muzol dnia 28.08.2021
Ostatnie dni wakacji to czas kiedy mieszkańcy wracają z urlopów, dzieci przygotowują się do zajęć szkolnych, instytucje kultury ruszają z sezonem imprez, a wrocławski Firlej zachęca do udziału w sąsiedzkim projekcie "W KONTAKCIE".

Treść rozszerzona
Ostatnie dni wakacji to czas kiedy mieszkańcy wracają z urlopów, dzieci przygotowują się do zajęć szkolnych, instytucje kultury ruszają z sezonem imprez, a wrocławski Firlej zachęca do udziału w sąsiedzkim projekcie "W KONTAKCIE".

Przy ulicy Grabiszyńskiej 56 w Ośrodku Działań Artystycznych "Firlej" kilkoro śmiałków realizuje swoje pomysły na działania osiedlowe, w cyklu różnorodnych wydarzeń, zorganizowanych we wspólnym projekcie "W KONTAKCIE" w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021.
Są to m.in. warsztaty DJ Skipless, mistrza Polski didżejów, Giełda Płyt z muzyką elektroniczną, wybrane przez wrocławian filmy w Sąsiedzkim kinie, wspólne malowanie eko muralu – te wszystkie wydarzenia zostały zaplanowane wraz z mieszkańcami Wrocławia, którzy nadesłali swoje pomysły na zorganizowany przez Firlej konkurs na pomysły sąsiedzkie. W jego wyniku zostaną zrealizowane trzy inicjatywy: „Odkryj świat muzyki elektronicznej” Piotra Mulawki, „Sąsiedzkie kino” Heleny Mieszkowskiej oraz „Dźwięki natury/kolory architektury, eko mural dla Firleja” Małgorzaty Kulik.

Poprzedzony badaniem/diagnozą potrzeb mieszkańców, nabór inicjatyw/konkurs pomysłów organizatorzy skierowali do wszystkich, którzy chcą zrealizować wymarzone działanie lokalne przy profesjonalnym wsparciu Firleja. Ośrodek poświęca coraz więcej uwagi otwarciu się na nowych odbiorców, a w szczególności młodzież i osoby z niepełnosprawnościami, dlatego w komisji konkursowej zasiedli m.in. zaproszeni przez nas przedstawiciele fundacji Katarynka oraz ART JTM, a uczestnicy sami wskazywali najcenniejsze inicjatywy w jawnym głosowaniu.

Odkryj świat muzyki elektronicznej

To projekt popularyzujący muzykę elektroniczną poprzez przybliżenie jej historii, najważniejszych stylów oraz prezentację kultowych syntezatorów.

W programie:

- 4 warsztaty muzyczne: 24-27 sierpnia (wtorek-piątek), 13.00-16.00 - prowadzi DJ Skipless, mistrz Polski didżejów; ZAPISY: noobsaiboat@gmail.com
- Giełda Płyt dedykowana muzyce elektronicznej (28 sierpnia, sobota, 12-15.00), w trakcie wydarzenia Set didżejski Piotra Mulawki i prezentacja syntezatorów.
- Wykład online poświęcony historii muzyki elektronicznej, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

Sąsiedzkie kino

Projekt, który stanowi próbę zachęcenia mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kulturze w przestrzeni miejskiej oraz do sąsiedzkiej integracji. Jednym z jego elementów jest wybór filmów wspólnie z wrocławianami - inicjatorzy przygotowali bazę tytułów, z której każdy mógł wybrać wybrać cztery filmy. Te z nich, które uzyskały największą liczbę głosów, utworzyły repertuar cotygodniowych pokazów.

W programie:

20 sierpnia, g. 21.00, Mowa Ptaków, reż. X. Żuławski
27 sierpnia, g. 21.00, Matthias i Maxime, reż. X. Dolan
3 września, g. 21.00, A potem tańczyliśmy, reż. L. Akin
10 września, g. 21.00, Palm Springs, reż. M. Barbakow

Dźwięki natury/kolory architektury, eko mural dla Firleja

Projekt zakłada zorganizowanie konkursu na koncepcję muralu, który zostanie namalowany za pomocą farb fotokatalitycznych, ekologicznych, antysmogowych na frontonie budynku Firleja.

W programie:

23 sierpnia - 8 września konkurs na koncepcję (werbalną, jako opis, lub wizualną, jako szkic) muralu;
4 września, 10.00 do 14.00 warsztat dla młodzieży z Gosią Kulik; zapisy od 23 sierpnia, ZAPISY: firlejwkontakcie@gmail.com
11 września konsultacje projektu muralu z osobą, której projekt zwycięży w konkursie;
17-19 września, 10.30-15.30 – malowanie muralu przez artystkę wraz ze zwycięzcą konkursu. 19 września uroczyste zakończenie o godzinie 16.00.

Tytuł projektu Gosi Kulik ma kierować osoby biorące udział w konkursie w stronę inspiracji dźwiękami zaczerpniętymi z natury i przełożenia ich na język malarstwa.

Więcej szczegółów o projektach:

https://www.facebook.com/events/2906022516287315/

KLUB FIRLEJ
ul. Grabiszyńska 56, 53-504, Wrocław
tel./fax: +48 71 795 66 67
mobile: + 48 695 42 42 29
e-mail: firlej@firlej.wroc.pl