ZESPOŁ JACARAS PREZENTUJE NOWY KLIP
Dodane przez muzol dnia 08.12.2023
Zespół Jacaras, grający muzykę hiszpańską i sefardyjską okresu baroku, stworzył nowy klip video inicjujący współpracę z tancerką Magdaleną Siwecką. Teledysk Jacaras powstał w ramach projektu stypendialnego Województwa Dolnośląskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury o tytule „El Mundo Baila – tańce i pieśni hiszpańskiego baroku”.

Treść rozszerzona
Zespół Jacaras, grający muzykę hiszpańską i sefardyjską okresu baroku, stworzył nowy klip video inicjujący współpracę z tancerką Magdaleną Siwecką. Teledysk Jacaras powstał w ramach projektu stypendialnego Województwa Dolnośląskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury o tytule „El Mundo Baila – tańce i pieśni hiszpańskiego baroku.''

W jednym utworze zespół połączył hiszpańskie FANDANGO z meksykańskim FANDANGUITO. Fandango jest tańcem powstałym na styku kultury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej w XVII i XVIII wieku z elementami kultury muzycznej Hiszpanów, Indian meksykańskich, afrykańskich niewolników pracujących na plantacjach w Meksyku. Hiszpański gitarzysta Santiago de Murcia jako jeden z pierwszych umieścił Fandango w swojej tabulaturze z 1732 roku. Później stało się ono jedną z głównych form muzyki flamenco. W Meksyku nazwą Fandango określano ludową fiestę z muzyką, tańcem i śpiewem, wyrażającą pragnienia, potrzeby biedoty (son jarocho), a podstawową formę muzyczną nazywano Fandanguito. Jest ono szczególnie charakterystyczne dla regionu Sotavento w stanie Veracruz.

Santiago de Murcia – Fandango / El Fandanguito (Mexican traditional son jarocho)
Piotr Zaleski (dyrektor) – gitara barokowa, timple, wokal
Julieta González-Springer – wokal, kastaniety
Magdalena Siwecka – taniec
Łukasz Oleszek – gitara, wokal
Mateusz Ławniczak – gitara, wokal
Łukasz Figiel – gitara basowa
Victor Martínez Huamán – instrmenty perkusyjne

nagranie dźwięku i mastering: Classical Sound Studio Paweł Ożga
video: Motion Pikczer
make-up, fotografie: Patrycja Nowakowicz

Specjalne podziękowania dla:
Agnieszka Chmura-Wieczorek – Fundacja Pałac Struga
Katarzyna Krzysztyniak – KA - INTERNATIONAL ART MANAGEMENT
Marta Kaluch-Tabisz i Piotr Żelazo – Dział Dziedzictwa Kulturowego UMWD
Weronika Doliwa – autorka sukienki bata de cola