facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Syd Barrett - zmarł
Z jego udziałem powstał ,,Piper at the gates of the dawn'' – klasyczny już album z nurtu rocka psychodelicznego i jeden z najbardziej frapujących debiutów tamtych czasów.Zespół został założony w 1965 roku przez:Syda Barretta -(girara,śpiew,teksty), Richarda Wrighta– (insrumenty klawiszowe,śpiew), Rogera Watersa-(bas,śpiew)oraz Nicka Masona-(perkusja).

Anekdota głosi, że nazwa Pink Floyd została utworzona od nazwisk dwóch zapomnianych bluesmenów: Pinka Andersona i Floyda Coucila. Pomysłodawcą był sam Barrett.
Pierwszych nagrań dla radia zespół dokonał już w 1966 roku(utwory ,,Lucy leave'' oraz przeróbka bluuesowego standardu Slima Harpo ,,I'm a king bee'').Wówczas zostały także wydane pierwsze single Pink Floyd z ,,Arnold Layne'' i ,,See Emily play'' na czele. Nalezy dodać, że muzycy byli stałymi bywalcami modnego klubu UFO, który skupiał ,,awangardowa śmietankę''. Już wówczas zespół dawał widowiskowe koncerty na których hipnotycznej muzyce towarzyszyły awangardowe projekcje filmowe(wyświetalne nieraz na ubraniach samych muzyków).

W 1967 roku ukazał się wspomniany już ,,Piper at the gates of the dawn'', który zdobył uznanie zarówno w oczach krytyków jak i fanów ambitnego rocka.Pink Floyd sporo wówczas koncertował(między innymi trasa po Stanach z Jimym Hendrixem).


Jednak coraz czesciej dawały znać o sobie kłopoty narkotykowe lidera, który coraz bardziej tracił kontakt z rzeczywistością.
Aby ratować sytuację dookoptowana drugiego gitarzystę Davida Gilmoura(nota bene występował już wcześniej z Sydem Barretem). Ale nie poprawiło to sytuacji. Syd coraz bardziej
,,przeszkadzał'' w normalnym funkcjonowaniu zespołu i został z niego ostatecznie usunięty.

Już pod własnym nazwiskiem z pomocą muzyków sesyjnych i dawnych kolegów z zespołu wydał trzy studyjne płyty. Znajdująca sie na nich muzyka mogła sie podobać, ale razila niedopracowaniem i licznymi potknięciami wykonawczymi lidera.Obrazowała ona portret psychiki Barretta, który coraz bardziej pogrążał sie w narkotycznym nałogu. Największą popularność zdobył album ,,Madcap laughs'' z przebojami ,,Dark globe'', ,,Terrapin'' i ,,Octopus'' na czele.

Po wydaniu tych albumów pojawił sie jeszcze na zorganizowanej w londyńskiej Olmpii imprezie Extravaganza '70. W 1972 roku występował też z zespołem Stars (grał zarówno swoje kompozycje jak i te, które trafiły na pierwszy album PinkFloyd).
Zniechęcony krytyczną receznją Roya Hollingwortha (napisaną po obejrzeniu jednego z koncertów Barretta i Stars) postanowił zakończyć muzyczną działalność i poświecić sie malarstwu.
Niespodziewanie pojawił się w studiu Abbey Road podczas sesji nagraniowej albumu ,,Wish you were here''(nota bene dedykowanemu jego osobie).

Jego postać na pewno na trwałe zapisze się w pamieci nie tylko fanów Pink Floyd. Myślę, że jego muzyka będzie inspiracją dla wielu współczesnych i przyszłych artystów.
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?