facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdaniaAutor: Marc Spitz
Gatunek: Biografie
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-63667-97-9
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2013-03-18.


Nareszcie ukazała się na naszym rynku wydawniczym biografia, która w niezwykle rzetelny i drobiazgowy sposób opisuje historię życia artysty, często zwanego ''muzycznym kameleonem''. Co ciekawe, sam autor przyznaje, że ''ta książka miała nigdy nie powstać...''. Za granicą ukazało się juz wiele mądrych ksiąg na temat życia Bowiego. Dla Marca było zatem istotne, aby kolejna publikacja o tym artyście była inna i bardziej nowatorska.

Myślę, że autorowi udało się stworzyć biografię, która w sposób kompletny pokazuje całokształt twórczości artysty. David to prawdziwny człowiek renesansu, który wyznacza nowe mody nie tylko w muzyce, ale i na przykład w modzie i filmie. Książka jest podzielona na 29 rozdziałów i zawiera wiele unikatowych zdjęć Davida z róznych okresów jego działalności.

Marc Spitz czerpie wiedzę, przede wszystkim, z licznych wypowiedzi znajomych i przyjaciół Davida oraz od osób z branży muzycznej, filmowej itp. Biografia zawiera mnóstwo detali, nieznanych dotąd faktów, angedot, a nawet osobistych przemyśleń samego autora. Czasami jednak wydaje mi się, że to nagromadzenie szczegółowych opisów i licznych dygresjii może spowodować pewne ''zagubienie'' czytelnika. Niemniej jednak należy docenić starania Spitza i jego ogromną, wręcz encyklopedyczną wiedzę.

Z książki Spitza dowiadujemy się jak ciężko było zaistnieć Davidowi na początku jego działalności– dopiero czwarty album ''Honky dory'' przyniósł upragniony sukces. Bowie każdą wolną chwilę poświęca sztuce – mimowolnie staje się tytanem pracy w czym, niestety, sporą rolę odgrywają narkotyki. Dobitnie świadczą o tym słowa byłego muzyka Deep Purple – Glenna Hughesa:

''David nigdy nie spał. Nigdy. Był w samym środku kokainowej burzy. Potrafił nie zmrużyć oka, nawet cztery dni. Wyjeżdżałem i wracałem, a on kontynuował ze mną rozmowę, w tym samym miejscu, w którym skończyliśmy ją wcześniej.''


Z kolei Moby, który jest sąsiadem Davida na Dolnym Manhatannie powiedział, że:

''pod względem psychologicznym Bowie jest inny niż my wszyscy. Nie wiem, czy jego mózg pozwoliłby mu się wyłączyć. Zawsze jest w ruchu.''


Gdy artysta odbywał pierwszą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych to wielu jego fanów traktowało go jak osobę nie z tego świata. Duża w tym zasługa pretensjonalnego image'u i niecodzienngo wyglądu artysty. Oczywiście nie można pominąć kwestii seksulności Davida, która od samego początku była częstym tematem gorących dyskusji.

Bowie często współpracował z takimi ''szaleńcami rocka'' jak na przykład Iggy Pop, Lou Reed. Tak zwana ''berlińska trylogia'' (płyty ''Low'', ''Heroes'' i ''Lodger'') na pewno nie powstałaby, gdyby nie pomoc Braina Eno (znanego z Roxy Music). Autor często pokazuje muzyczne inspiracje Bowiego – Pink Floyd z Sydem Barrettem, Velvet Underground czy też artystyczny rywal – Marc Bolan i jego T. Rex.

Ksiażka Marca Spitza to niezwykle wyrazisty portret ''artysty niepokornego'', człowieka – zagadki, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej nieprzewidywalnych, wpływowych i kreatywnych artystów XX wieku.

Wydawnictwo: Dobre Historie
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?