facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania
Tytuł: David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię
Autor: Paul Trynka
Tłumaczenie: Agnieszka Wojtowicz
Data wydania: 24 kwietnia 2013
Format: 159 x 236 mm (TW); 155 x 230 mm (MK)
Liczba stron: 550 + wkładka zdjęciowa
ISBN: 978-83-63248-85-7 (TW); 978-83-63248-84-0 (MK).


Przyznam się, że bardzo podobała mi się fascynująca biografia Iggy'ego Popa także autorstwa Paula Trynki. Dlatego też, na ksiażkę opisującą legendarną postać Davida Bowie czekałem z dużą niecierpliwością. Co ciekawe, jak przyznaje sam autor tej publikacji:

''Potrzeba napisania o Davidzie Bowiem wynikła podczas prac nad biografią Iggy'ego Popa. Kiedy pisałem o Iggym, natknąłem się na wiele interesujących faktów dotyczących powstawania albumów ''The Idiot'' i ''Low'', przy których pracował właśnie David Bowie. Zbierając materiały do swojej publikacji o Iggym, przeczytałem mnóstwo ksiażek o Bowiem i doszedłem do wniosku, że dla kogoś równie dociekliwego jak ja wiedza w nich zawarta jest niewystarczająca.''

Autor nakreśla nam naprawdę szczegółowy i wielowymiarowy obraz artysty, którego pasją jest muzyka, moda, aktorstwo, pantomima. Swoją wiedzę Trynka oparł, przede wszystkim, na licznych wywiadach nie tylko z muzykami i menadżerami, ale i szkolnymi kolegami Davida i bliskimi. Żywa narracja urozmaicona wieloma ciekawymi wypowiedziami, nieznanymi wcześniej anegdotami sprawiają, że ksiażkę czyta się jednym tchem.

Na podziw zasługuje dbałość Trynki o dokładne oddanie realiów życia, towarzyszących poszczególnym okresóm twórczości Davida. Bowie to artysta ''mobilny'', cały czas poszukujący nowych form wyrazu, szokujący swymi odważnymi poglądami i swoim zachowaniem. Dość częste odniesienia do kontowersyjnych seksualnych upodobań Davida nie są wyrazem taniej pogoni za sensacją. Składają sie one na całość osobowości ''niespokojnego'' artysty, który zainspirował całą rzeszę innych wykonawców szeroko pojętego rocka.

Wszelkie zmiany image'u możemy dostrzec na wielu unikatowych fotografiach, które przedstawiają Davida zarówno na scenie jak i poza nią. Szczegółowo i wnikliwe zostaje opisana współpraca Bowiego z tak wyrazistymi postaciami rocka jak: wspomniany wcześniej Iggy Pop, Marc Bolan z T.Rex, Lou Reed, Brian Eno, Stevie Ray Vaughan. Nie można oczywiście zapomnieć o Brianie Eno, który miał ogormny wkład w powstanie klasycznych już płyt Bowiego, jak ''Low'', ''Heroes'', ''1.Outside''.

Paul Trynka nie idealizuje artysty – wskazuje na liczne wady i słabości Davida. Bowie często był uważany przez innych za manipulatora, egoistę, który żeruje na cudzych talentach. Jednak czytając ''Starmana'' nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Bowie ma w sobie też wiele bardzo pozytywnych cech, dzięki czemu wzbudza naszą sympatię. Na końcu książki autor zamieścił dokładną dyskografię Davida, w której każda z płyt została krótko zrecenzowana. Dodatkowo znajdziemy również notaki i źródła, przy pomocy których Paul konstruował poszczególne rozdziały.

''Starman – Człowiek, który spadł na ziemię'' to bardzo rzetelnie napisana ksiażka w której Paul Trynka ukazuję nam bogatą osobowość artysty, potrafiącego doskonale wyznaczać nowe trendy w sztuce. Publikacja ta powinna się znaleźć w każdej domowej biblotece nie tylko fanów artysty, ale też pasjonatów muzyki rockowej.

wydawnictwo: SQN
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?