facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdaniaAutor: Hunter Davies
Tytuł oryginału: The Beatles
Tłumaczenie: Aleksandra Machura
Data wydania: 6 listopada 2013
Format: 150x215 mm
Liczba stron: 576 - wkładki zdjęciowe
ISBN: 978-83-63248-69-7
Wydawnictwo: SQN.


O słynnej czórwce z Liverpoolu napisano już wiele ksiąg. Jednak publikacja Huntera Daviesa jest pod wieloma względami wyjątkowa. Dlaczego? Otóz Davies spędził półtora roku (lata 1967-1968) u boku najbardziej wpływowej grupy w dziejach muzyki popularnej. Autor miał wielkie szczęście rozmawiać nie tylko z Beatlesami, ale też ich współpracownikami, rodzinami, a nawet fanami.

Davies wspaniale potrafi oddać ducha tamtych szalonych czasów: okres podboju Hamburga, eksplozja ''beatlemanii'' oraz związane z nią blaski i cienie sławy. Autor driobazgowo opisuje dzieciństwo przyszłych gwiazd muzyki pop i to, jakie ono miało potem wpływ na przyszłe relacje międzyludzkie. Już wtedy ujawnia się buntownicza natura Lennona, który wychowywany samotnie przez ciotkę Mimi bardzo cynicznie oceniał otaczający go świat. Śledzimy losy grupy The Quarrymen, w której pierwsze artystyczne sukcesy odnosił nie tylko John, ale też Paul i Geaorge. Ta dość efemryczna grupa, po wielu personalnych roszadach, szybko przekształca się w The Beatles. Davies sporo miejsca poświęca osobie pierwszego perkusisty grupy – Pete'owi Bestowi. Pete jest zmuszony do opuszczenia The Beatles w dość nieprzyjemnych okolicznościach – tuż przed jej największymi sukcesami.

Na podziw zasługuje bogactwo materiałów źródłowych (z ''pierwszej ręki''), z któego czerpał autor. Davies bardzo rzetelnie i dokładnie opisuje wsystkie najważniejsze fakty z okesu największej popularnosci Beatlesów. Jest to pierwsza kompletna, autoryzowna biografia zespołu na bazie której inni tworzyli kolejne publikacje. Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o wszystkich aspektach działalności zespołu. Osobny rozdział został poświecony muzyce i okolicznościom, w jakich powstało wiele słynnych nagrań Beatlesów. A trzeba przyznać, że John, Paul, Georg i Ringo pisali swoje przeboje często w bardzo niekonwencjonalny sposób. Co prawda, zasadnicza część historii kończy się na 1968 roku, ale w ''Posłowiu 1985'' możemy dowiedzieć się, jak potoczyły się dalsze losy muzyków

Bardzo cenne są wnikliwe analizy relacji rodzinnych i portrety psychologiczne samych muzyków. Kto by pomyślał, że cztery, tak diametralnie różne od siebie osobowości, mogły razem tworzyć jeden zespół. Davies próbuje też dowiedzieć się co było przyczyną rozpadu The Beatles. Zdaniem autora pierwsze oznaki kryzysu były już widoczne po podjęciu przez zespół decyzji o zakończeniu działalności koncertowej. Wielkim ciosem dla grupy była też niespodziewana śmierć wieloletniego managera – Briana Epsteina. Bezcenne są naturalnie wypowiedzi samych Beatlesów – na przykład Paula McCarney'a, który często opowiada o swoich relacjach z Johnem. Paul także ustosunkowuje się do rzucnaych w jego stronę oskarżeń o doprowadzenie do rozpadu zespołu. Davies po krótce omawia kariery solowe ex - beatlesów.

Ogromną wartość ma ostatni rozdział książki ''Memento mori: 2009'', w którym zostały nakreślone biografie wszystkich osób z najbliższego otoczenia zespołu – współpracowników, managerów itp. Dodatkowym atutem tej publikacji są zdjęcia ukazujące nie tylko Beatlesów oraz ich rodziny, ale też autora niniejszej publikacji. ''The Beatles'' Huntera Daviesa to porywajaca lektura, która powinna znaleźć się na półce każdego fana muzyki rockowej. Autor opisuje historię grupy w obrazowy i sugestywny sposób, dzięki czemu sami możemy stać się świadkami opisywanych w książce zdarzeń.

wydawnictwo SQN: http://www.wsqn.pl/ksiazki/
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?