facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

26 kwietnia, we wrocławskim klubie Od Zmierzchu Do Świtu, wystąpi Turbo. Tym razem muzycy będą promować swój najnowszy album ''Piąty żywioł''. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez fanów i krytyków muzycznych. Nie zabraknie też klasycznych już nagrań z bogatej historii zespołu.



Zespół Turbo powstał w styczniu 1980 roku w Poznaniu i był kontynuatorem dokonań zespołów Stress i Heam. Wówczas Turbo występowało jako kwartet. W czerwcu tego samego roku, we wrocławskim studiu radiowym(!), został zarejestrowany debiutancki materiał w postaci pięciu utworów, z których dwa „W środku tej ciszy” oraz „Byłem z tobą tyle lat” ukazały się na pierwszym singlu.

Po świetnie przyjętych występach w Poznaniu Turbo zostało zaproszone przez organizatorów do wzięcia udziału w pierwszym festiwalu muzyki rockowej „Jarocim 80″. Pod koniec 1980 roku zrealizowano kolejną sesję nagraniową rejestrując utwory: „Śmiej się błaźnie”,  „Taka właśnie jest muzyka”, „Jeszcze jeden papieros” oraz „Fabryka keksów”. Ten ostatni utwór - autorstwa Zbigniewa Hołdysa - stał się pierwszym dużym  przebojem zespołu.

W 1982 roku ruszył pierwszy, w miarę stabilny, skład zespołu. Do Wojciecha Hoffmanna i Wojciecha Anioły dołączyli wówczas młodzi poznańscy muzycy: Grzegorz Kupczyk (voc.), Andrzej Łysów (git.) i Piotr Przybylski (bas). W tym składzie nagrano słynne „Dorosłe Dzieci”, które stały się tytułowym utworem debiutanckiej płyty Turbo wydanej przez Polton. Utwór „Dorosłe Dzieci” stał się nie tylko jednym z najważniejszych i największych przebojów 1982 roku, ale i całej polskiej muzyki rockowej. Album zdobył dużą popularność i do dziś cieszy się wielkim uznaniem zarówno wśród fanów jak i krytyków. Nota bene Turbo na przestrzeni kllku lat grało tę płytę w całości na koncertach!



W 1983 roku w lipcu do zespołu dołącza basista Bogusz Rutkiewicz  a rok później perkusista Alan Sors. Jak okazało się po latach był to najlepszy wówczas i  już dziś określany jako ,,legendarny” skład grupy Turbo. W 1985 roku, nakładem Klubu Płytowego „Razem”, ukazuje się drugi longplay zespołu pt: „Smak ciszy”. Poza utworem tytułowym znalazły się tam również lansowane na listach przebojów „Już nie z Tobą”, „Cały czas uczą nas” oraz „Wszystko będzie OK”. Do dwóch pierwszych utworów zostały zrealizowane teledyski a utwory ,,Smak ciszy” i ,,Jaki był ten dzień” stały sie kolejnymi wielkimi przebojami.

Grupa zostaje zaproszona m. in. do występu na festiwalu „Rock Arena” gdzie Turbo gra z całą polską czołówką rocka oraz zachodnimi zespołami: Hanoi Rock oraz Pretty Maids. Zespół dużo wówczas koncertował i występował w robionych z dużym rozmachem programach-koncertach telewizyjnych. Niedługo potem Turbo podpisuje kontrakt z „Metal Mind Produtions” oraz wspólnie z TSA i Katem zostaje uznany „wielką trójcą” polskiego ciężkiego rocka.



W 1986 roku wychodzi klasyczny już krążek grupy ''Kwaleria szatana'', który cieszy się ogromną popularnością. Od tego czasu Turbo staje się formacją thrash metalową. W wielu podsumowaniach album ten jest uznwana za jedną z najlepszych polskich płyt metalowych. Do koncertowego repertuaru weszły takie utwory jak: ''Żołnierz fortuny'', ''Sztuczne oddychanie'', ''Kawaleria szatana I'' czy też ''Wybacz wszystkim wrogom''.

Rok później na rynku muzycznym ukazuje sie krążek pt. „Ostatni wojownik”, który otwiera zespołowi drogę do podpisania kontraktu z niemiecką wytwórnią płytową „Noise Records”, najważniejszą wytwórnią rockową w Europie. Kontrakt przez polskie media określany „kontraktem stulecia”, doprowadza do wydania anglojęzycznej wersji „Ostatniego wojownika” pt. „Last warrior”. Płyta ukazuje się na całym świecie i zostaje bardzo pochlebnie przyjęta przez światową prasę muzyczną m.in. „Kerrang”, „VOX” i „Metal Blade”. Zespół bardzo intensywnie koncertuje między innymi po Czechosłowacji czy też z formacją Kreator na Węgrzech!



Niestety problemy zespołu z paszportami i brak w związku z tym dyspozycyjności itp., doprowadza do zerwania kontraktu z wytwórnią Noise i nie dochodzą do skutku pierwsze za żelazną kurtyną koncerty z tak wielkimi gwiazdami jak Slayer czy Sepultura. Rok 1989 to kolejny album pt. „Epidemic”, który wychodzi nakładem włoskiej firmy płytowej Metalmaster. Co ciekawe nową osobą w zespołe jest młody i bardz zdolny gitaryzsta - Robert ''Litza'' Firedrich. Ma on bardzo duży udział w procesie twórczym. Album zawiera pokręcony rytmicznie i harmonicznie thrash metal.

Wraz z Litzą zostaje wydany jeszcze jeden album ''Dead End'' na którym muzyka Turbo zahacza nawet o death metal. Materiał zostaje wydany w barwach kolejnej zachodniej wytwórni płytowej Music For Nation w Londynie. Na zespół czekała juz trasa wraz z pioneriami thrash metalu - Exodus. Niestety w wyniku nieprzewidzainych okoliczności nie doszło do tych występów. Turbo wydaje jezcze jeden album ''One way'' stylistycznie zbliżony do swego poprzednika. Dodcohdzi do przerwy pracy twórczej.

Jednak już w 1994 roku muzycy podejmują decyzxję o odnowieniu dzaiłalności. 16 września 1995 roku odbył się pierwszy po latach występ  Turbo, który miał miejsce w Poznaniu podczas koncertu „Back To School”. Znakomite przyjęcie ponad dwu tysięcznej publiczności sprawia, że z dniem 1 stycznia 1996 zespół Turbo postanawia wznowić działalność w swoim najmocniejszym składzie: Grzegorz Kupczyk (voc.), Wojciech Hoffmann (git.), Bogusz Rutkiewicz (bas) Tomasz Goehs (perk.) oraz nowy członek zespołu: gitarzysta Marcin Białożyk. Turbo gra też w 1996 roku pojedyncze koncerty, ale wzmożona akywność przychodzi dopiero trzy lata poźniej.

Wówczas to, MMP wznawia całą dyskografię zespołu na CD a koncertem na „Trash'em all festival 2000” Turbo powala publiczność swoją „młodzieńczą” energią. Zespół odnawia kontrakt z wytwórnią i pracuje nad płytą ''Awatar''. Album zaskoczył wielu fanó nowoczesnym brzmieniem oraz nisko strojonymi riffami gitar. Płyta nieco podzieliła fanów, ale była dowodem na to, że muzycy nie chcą się powtarzać. Za „Awatar” zespół dostał też nominację do Fryderyków 2002, została również Płytą Roku 2001 w kilku prestiżowych magazynach, a utwór ,,Upiór w operze” najlepszym utworem roku. Płyta ukazała się także w Niemczech, Francji, Japonii, Holandii i USA. Do utworu „Armia” został również nakręcony teledysk.



16 grudnia 2003 roku, podczas koncertu w poznańskim klubie Blue Note, Turbo zarejestrowało akustyczny materiał, który ukazał się niedawno jako samodzielna płyta w dyskografii zespołu. W styczniu 2005 roku ukazuje się kolejna płyta pt: „Tożsamość”. Materiał jest powrotem do klasycznego, rockowo metalowego stylu grupy z połowy lat 80-tych. Płyta zdobywa duże uznanie zarówno u fanów jak i krytyków muzycznych w Polsce. Według prestiżowego czasopisma Gitara i Bas zostaje najlepszą gitarową płytą w Polsce za rok 2005 w kategorii ''hard and heavy”! Na zaproszenie TVP, Turbo wystąpiło no Festiwalu Jedynki - Sopot 2005 wykonując z orkiestrą Wiesława Pieregorulki swój największy przebój „Dorosłe Dzieci”.

W kwietniu 2007 roku, zaraz po trasie koncertowej, z zespołu odszedł Grzegorz Kupczyk. Na jego miejsce przyjęty został wokalista Tomasz Struszczyk, z nim w składzie zespół obecnie koncertuje. Owiera to nowy rozdział w historii zespołu. Nowy wokalista znakomicie sprawdza się na koncertach i szybko zyskuje uznanie w oczach fanów. 2 września 2008 roku wychodzi długo oczekiwany  box 13 płyt ,,Turbo Anthology 1980-2008″ z wszystkimi oficjalnymi albumami zespołu oraz wieloma nigdy wcześniej nie publikowanymi nagraniami.

W kwietniu 2009, po powrocie z koncertów w Niemczech,  zespół rozpoczął nagrywanie kolejnej płyty ,,Strażnik Światła” której premiera odbyła się jesienią 2009 i została uznana za najlepszą płytę zespołu od wielu lat. Płyta ta została kolejnym albumem zespołu nominowanym do Fryderyk 2010. Zespół oprócz wielu koncertów, miał okazję zagrać również na prestiżowym, transmitowanym przez TV na żywo koncercie ,,Droga do wolności” wraz z plejadą najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka.



Rok 2010 był rokiem jubileuszu 30-lecia powstania zespołu i został uczczony przez zespół ogólnopolska trasą koncertową z finałowymi koncertami w Warszawie i Poznaniu. W tym ostatnim mieście w koncercie uczestniczyli byli członkowie zespołu.
Po latach wrócił do zespołu Mariusz Bobkowski, który już grał w 2001-2002 roku w zespole. W tym składzie zespół przygotowuje materiał na koleją płytę.



Na najnowszym albumie ''Piąty żywioł'' Turbo funduje potężną dawkę klasycznego brzmienia za jakie pokochali ich fani, z tym że w nowoczesnych aranżacjach. Nad produkcją albumu czuwał Perła (ex Acid Drinkers, Guess Why), który nadał brzmieniu tej płyty prawdziwą siłę.



Obecnie Turbo występuje w składzie:

Tomasz Struszczyk – vocal
Wojciech Hoffmann – gitary
Bogusz Rutkiewicz – bas
Dominik Jokiel – gitary
Mariusz Bobkowski – perkusja



„W naszej koncepcji, oprócz czterech znanych nam żywiołów jest jeszcze piąty. Człowiek tak jak żywioły odmienia oblicze ziemi, ma w sobie siłę, którą można w pewien sposób zestawić z siłą żywiołów, czasami wykorzystuje tę siłę w dobry sposób, a czasami nie”.



Z recenzją płyty ''Piąty żywioł'' możecie się zapoznać pod:http://muzol.com.pl/news.php?readmore=1381

Turbo+ Bellrock, Internal Quiet
26 kwietnia, godz. 20.00
bilety: 30 i 40 zł (w dniu koncertu)


http://turbo.art.pl/

http://www.odzmierzchudoswitu.pl/koncerty.php
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?