facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdaniaAutor:Jarek Szubrycht
Format: 140x205
Okładka: twarda
Liczba stron: 456
ISBN: 978-83-7924-211-5
Wydawnictwo: SQN


Wielu z Was zapewne marzyło o wielkiej karierze i sławie. W zderzeniu z szarą rzeczywistością większość dawała za wygraną. Jednak nie młody i ambitny metalowiec – Piotr Wiwczarek. Założona przez niego, jeszcze w początakch lat 80-tych, grupa Vader osiągnęła wszystkie zamierzone cele. Nie dość, że przetrwała do dziś to jeszcze zdobyła status jednej z najpoplarniejszych formacji w świecie ektremalnego metalu.

Trzeba przyznać, że ''Wojna totalna'' wciąga już od samego początku. Książka ta nie jest typową, nudną biografią opartą jedynie na przytaczaniu suchych faktów i dat. Jarek Szubrycht pokazuje nam kulisy narodzin legendy polskiego death metalu. Autor pisze w bardzo przystępny, nie pozbawiony humoru sposób, pełen ciekawych dygresji oraz anegdot. Jego gawędziarski talent często jest widoczny w stosowanych mickiewiczowskich frazach: ''Ja też tam byłem i miód piłem.'' Po każdym rozdziale trafiamy na ''Appendixy'' (czyli aneksy). Zawarte są w nich zapiski z tras koncertowych, wywiady z muzykami Vader oraz wiele innych ciekawostek.

Szubrycht posiada bogatą wiedzę muzyczną oraz socjologiczną dzięki czemu potrafi, w bardzo analityczny sposób,opisać polską rzeczywistość lat 80-tych i 90-tych. Dowiadujemy się o tym jak wyglądał tak zwany ''polski muzyczny biznes'', a także jak trudno było przebić się ze swoją muzyką poza polską granicę. Vader ma duże szczęście – udaje mu sie zagrać na pierwszej edycji Metalmanii oraz podpisać kontrakt z wytwórnią Earche, dzięki czemu może wydać album ''Ultimate incantations''. Co ciekawe, sam Szubycht wybiera się z Vader na długą i wyczerpującą fizycznie koncertową podróż, aby poznać trudy życia w trasie! (rozdział ''Misterium'').

Oczywiście w historii zespołu natrafiamy na ''czarne karty'' – wielokrotne zmiany składu, problemy z wytwórniami, śmierć Docenta - długoletniego perkusisty i współtwórcy grupy. Pomimo tych licznych niepowodzeń Peter (często też nazywany żartobliwie ''Generałem'') dzielnie trwa na posterunku. Czytając ''Wojnę totalną'' można odnieść wrażenie, że Peter traktuje swój zespół niczym oddział bojowy, gdzie od każdego jest wymagane bezwzględne poświęcenie wspólnej sprawie. Dzięki determinacji lidera Vaderowi udaje się przetrwać najgorze zawieruchy. Peter, pytany jak ocenia swą rolę w zespole, odpowiada:

''Żadna jednostka, żadna grupa bojowa, niczego nie zrobi bez dobrego dowódcy, ale też żaden, nawet najlepszy dowódca nie zrobi nic bez dobrych żołnierzy.''


Doskonałym dopełnieniem treści są zdjęcia Vader dokumentujące rózne okresy działalności twórczej. Szczególnie ciekawie ogląda się fotografie z lat 80-tych, gdzie muzycy prezentują się w pełnym, bojowym rynsztunku:-)

Komu jak komu, ale olsztyńskiej bestii zwanej Vader taka biografia należała się już dawno. Autor książki napisał naprawdę pasjonującą opowieść o losach pierwszej polskiej grupy metalowej, która odniosła znaczący sukces za granicą. Tym samym Vader przetał szlak powstałym później formacjom takim jak na przykład Decapitated, Behemoth. Historia Vader autorstwa Jarka Szubrychta to dowód na to, że warto podejmować nieraz heroiczną walkę, aby realizować swe młodzieńcze marzenia.

Wydawnictwo SQN: http://www.wsqn.pl/
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?