facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdaniaAutor: Julian Palacios
Tytuł oryginału: Syd Barrett & Pink Floyd. Dark Globe
Tłumaczenie: Jakub Michalski
Data wydania: 18 listopada 2015
Format: 145 x 205 mm
Liczba stron: 592 tekst i 3x 8 zdjęcia
Wydawnictwo: SQN
ISBN: 978-83-7924-500-0

Nareszcie! Tak zareagowałem na wiadomość o ukazaniu się biografii Syda Barretta. Lider wczesnego Pink Floyd jak najbardziej zasłużył na to, aby opisać jego życie i twórczość. Nie jest to typowa książka zawierająca jedynie suche daty i fakty z życia artysty. ‘’Mroczny świat’’ to fascynująca i wciągająca opowieść nie tylko o samym Sydzie, ale też o barwnych i zwariowanych czasach, w jakich przyszło mu tworzyć.

W przedmowie Palacios prezentuje główne zarysy swej publikacji –pragnie przedstawić prawdziwy i szczery portret psychologiczny Syda. Autor dokładnie opisuje wszystkie czynniki, które sprawiły, że życie Barretta było pełne zwrotów oraz upadków. Palacios dokonuje wnikliwej analizy, zarówno osobowości jak i różnorodnego dorobku artystycznego Syda (muzyka, teksty i obrazy).

Dowiadujemy się o dzieciństwie Barretta, które miało ogromny wpływ na jego twórczość. Nasz bohater, z zapałem, czytał baśnie, literaturę fantasy - wszystkie te fascynacje znalazły odbicie w muzyce i tekstach Pink Floyd. Autor często oddaje głos rodzinie Syda, jego znajomym i przyjaciołom i naturalnie kolegom z zespołu. Książkę czyta się niczym powieść – piękne i bardzo obrazowe opisy topografii Londynu oraz tła społecznego i historycznego. Palacios przytacza opinie licznych znawców muzyki, psychologii oraz socjologii.

Szczególnie frapujące są rozdziały opisujące legendarny, undergroundowy klub UFO – miejsce pierwszych artystycznych sukcesów Pink Floyd. Poruszają szczególnie te fragmenty książki, w których autor opisuje pierwsze symptomy poważnej choroby Barretta. Lider Pink Floyd traci kontakt z rzeczywistością i coraz bardzie izoluję się od wszystkich. Syd ucieka w świat narkotyków, bardzo popularnych w latach 60-tych i 70-tych. Na początku Syd uwierzył, że wszystkie te używki otworzą jego umysł na mistyczne doznania. Dzięki nim będzie mógł tworzyć baśniową, oderwaną od świata muzykę. Niestety, z czasem okazało się, że Syd staje się coraz bardziej apatyczny, wycofany i obcy. Widać to w jego zachowaniu i beznamiętnym spojrzeniu.

Barrett zostaje przedstawiony jako prawdziwy, muzyczny romantyk, który nigdy nie był w stanie odnaleźć się w otaczającym go świecie. W książce naturalnie nie mogło też zabraknąć unikatowych, archiwalnych zdjęć oraz cytatów z literatury, która inspirowała Barretta (takich jak np.: ‘’O czym szumią wierzby’’ czy też ‘’I –cing. Księga przemian.’’). Palacios pokazuje też, jak wielki wpływ miała twórczość Syda na dokonania wielu zespołów i artystów.

Wielką gratką są wyczerpując i pogłębione analizy wszystkich kompozycji artysty. Autor dotarł do wielu nieznanych wcześniej faktów – np. życie Syda po wycofaniu się z działalności muzycznej. Nie unika trudnych tematów takich jak: burzliwe życie prywatne Syda i jego trudna walka z licznymi ‘’demonami.’’

Pasjonująca lektura pełna błyskotliwych spostrzeżeń, anegdot i frapujących faktów z życia Barretta i Pink Floyd. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów zespołu i jego pierwszego lidera, ale też dla wszystkich miłośników muzyki rockowej.

Wydawnictwo: SQN
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?