facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Ta książka mogła w ogóle nie powstać. Pisze o tym już w przedmowie sam autor. Na szczęście Roman Kostrzewski dał się przekonać i dzięki temu możemy oddać się lekturze ‘’Głosu z ciemności’’. Książka ma formę wywiadu rzeki, a cała opowieść o życiu Romana jest prowadzona chronologicznie.

We wstępie Łukasz Orbitowski, z wielkim sentymentem, wspomina swój pierwszy kontakt z twórczością Kata. Stara się też przekonać czytelnika, że Kostrzewski nie jest człowiekiem jednowymiarowym: ‘’Żaden to czort nawet śmieszny, lecz normalny gość, głęboko uwikłany w zwykłe życie.’’

Mateusz Żyła prowadzi rozmowę w ciekawy i barwny sposób. Autor zadaje tylko takie pytania, która są potrzebne do pokazania portretu osobowościowego Kostrzewskiego. Mateusz, będąc z wykształcenia polonistą, szczególną wagę przywiązuje do charakterystycznych tekstów Romana (zresztą często przytaczanych w całości).

Możemy się dowiedzieć też o życiu prywatnym Kostrzewskiego (nietrwałych związkach z kobietami), pracach, których się podejmował przed karierą artystyczną, a nawet o jego poglądach politycznych.
W pierwszych rozdziałach Roman opowiada, w niezwykle szczegółowy sposób, o swoim trudnym dzieciństwie w domu dziecka oraz skomplikowanymi relacjami z bratem i siostrą.

Mateusz Żyła zadbał o to, aby czytelnik dowiedział się o bogatym życiu Kostrzewskiego jak najwięcej. Czy ktoś z fanów artysty wiedział, że był on przywódcą strajku w czasach Solidarności? Albo, że nastoletni Roman poważnie myślał o związaniu swej przyszłości ze sportem? Ja, dzięki tej książce, pierwszy raz usłyszałem o AlKATraz – krótko istniejącym zespole Romana, założonym po jego rozstaniu z Katem.

Mnie najbardziej zainteresowały fragmenty książki, w których poznajemy burzliwą historię zespołu Kat – od skromnych początków aż po upragniony sukces i uznanie na rodzimej scenie metalowej. Poznajemy zatem kulisy słynnych koncertów w ramach Jarocina, pierwszych edycji Metalmanii oraz słynnego show przed Metallicą.

Roman posługuję się barwnym językiem, ze sporą dawką ironii. Ewidentnie ma talent gawędziarski. Często opowiada o tym, co go inspirowało do pisania swoich kontrowersyjnych tekstów. Mocno podkreśla swój krytycyzm wobec kościoła i religii katolickiej. W tych fragmentach Roman bardziej jawi mi się bardziej jako antyklerykał niż satanista. Zresztą Kostrzewski nieraz sam sobie zaprzecza – z jednej strony zaciekle atakuje katolicyzm, a z drugiej strony mówi: ‘’Zawsze jednak zaznaczałem, że nie wolno naśmiewać się z inaczej myślących, tylko próbować ich zrozumieć przy umiejętności obrony swego punktu widzenia.’’

W książce nie mogło też zabraknąć zdjęć dokumentujących różne etapy życia artysty. ‘’Głos z ciemności’’ czyta się naprawdę dobrze, a jej autor nie goni za tanią sensacją i epatowaniem kontrowersyjnymi treściami. Dzięki tej książce na pewno lepiej poznacie osobowość Kostrzewskiego – człowieka oddanego muzycznej sztuce, zagadkowego, pełnego wewnętrznych sprzeczności.

Wydawnictwo: SQN
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?