facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Nadal trudno uwierzyć, że o charyzmatycznym liderze Motorhead będziemy już mówić w czasie przeszłym. W ciągu swego długiego i często niebezpiecznego życia osiągnął naprawdę wiele. Próbę podsumowania jego dokonań podjął dziennikarz Mick Wall (ceniony autor wielu biografii rockowych).

Dużo miejsca Mick Wall poświęca pierwszym muzycznym doświadczeniom Lemmy’ego zdobytym w Rocking Vicars, Sam Gopal, Hawkwind. Oczywiście nie można też zapomnieć o pracy dla samego Jimiego Hendrixa. Wszak Lemmy był naocznym świadkiem narodzin gitarowej legendy!

Znakomicie czyta się rozdział o Hawkwind – szalonej kapeli pod dowództwem Dave’a Brocka. Lemmy odgrywał coraz ważniejszą rolę (np. jako twórca słynnego ‘’Silver machine’’), co było potem powodem do licznych wewnętrznych napięć w zespole. Szczególnie barwnie Wall opisuje niesamowitą atmosferę koncertów Hawkwind – czyste, psychodeliczne szaleństwo. Lemmy nigdy nie pogodził się z tym, że został wyrzucony z grupy.

W akcie zemsty założył Motorhead – muzycznego potwora, który siał postrach i zniszczenie. Mimo wielu przetasowań w składzie zespół zawsze był wierny rock’n’rollowym ideałom i nigdy ich nie zdradził. Szczególnie poruszają ostatnie rozdziały, w których autor opisuje heroiczną walkę z chorobą i ostatnie chwile życia lidera Motorhead.

A jaki był sam Lemmy? Szczery aż do bólu, nieraz nieobliczalny, do końca wierny maksymie ‘’sex, drugs and rock’n’roll (+alcohol).'' Człowiek, który nie lubił iść na żadne kompromisy. Sypie jak z rękawa licznymi, zabawnymi anegdotami. Opowiada, między innymi, o trudności nawiązania trwałych relacji z kobietami, swoich nałogach oraz o pogardzie dla przemysłu muzycznego. Na podziw zasługuje determinacja z jaką walczył o należne sobie miejsce w historii muzyki. Doceniali to niemal wszyscy najwięksi w świecie muzyki rockowej (i nie tylko).

Podoba mi się sama forma książki – opowieść Walla często jest prowadzona w oparciu o liczne wypowiedzi samego Lemmy’ego. To bardzo korzystnie wpływa na dynamikę narracji. Autor potrafi przykuć uwagę czytelnika przytaczaniem wielu nieznanych szerzej faktów z życia artysty. Najszerzej i najbardziej wnikliwie zostały omówione lata pierwszego, klasycznego składu Motorhead. Szkoda tylko, że analiza dokonań zespołu, po odejściu Clarka, jest dość powierzchowna (przesadnie surowe oceny płyt). Mimo tego książkę, z czystym sumieniem, mogę polecić wszystkim fanom jedynego i niepowtarzalnego rock’n’ rollowego wojownika jakim był Lemmy.

Wydawnictwo: InRock
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?