facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Trudno uwierzyć, że od śmierci Lou Reeda minęły już trzy lata. Życie i twórczość tego niepokornego artysty i ‘’outsidera’’ zawsze były owiane tajemnicą. Trudnego zadania opisania fenomenu Lou Reeda podjął się brytyjski dziennikarz, twórca wspaniałych biografii Paula McCartney’a, Boba Dynala – Howard Sounes.

Autor dużo miejsca poświecił trudnemu dzieciństwu Reeda, które miało ogromny wpływ na jego późniejsze działania artystyczne. Poznajemy też okoliczności, w których Lou poznał słynnego Andy’ego Warhola i przyszłych muzyków Velvet Undergorund. Sounes barwnie opisuje burzliwe życie towarzyskie prowadzone w mecce artystycznej bohemy – warholowskiej Srebrnej Fabryce.

Bardzo szczegółowo zostaje omówiona działalność twórcza Velvet Undergorund. Mimo braku sukcesów komercyjnych muzyka Velvetów wywarła ogromny wpływ na takie gwiazdy jak między innymi : David Bowie, U2, Rolling Stones. W tym okresie Lou wypracował pozycję bezwzględnego lidera grupy, który chciał mieć pełną kontrolę nad jej karierą. Wszystko to stało się powodem jego odejścia z Velvet Undergorund i rozpoczęcia działalności solowej. Reed, przy nagraniu ‘’Transformer’’, nawiązał współpracę z Davidem Bowie, którego podziwiał.

Sounes kreśli psychologiczny portret Reeda - człowieka pełnego wewnętrznych sprzeczności, porywczego, kontrowersyjnego, potrafiącego też niszczyć własną legendę – np. uproszczenie muzyki Velvet Undergorund i sabotowanie reaktywacji tego zespołu na początku lat 90-tych. Reed nie zawsze umie dobrze pokierować swą działalnością solową: jego płyty prezentują bardzo nierówny artystycznie poziom.

Dowiadujemy się też o życiu prywatnym Reeda – nieudanych związkach z kobietami jak i mężczyznami, walce z licznymi nałogami, załamaniach nerwowych. Artysta potrafi być bezwzględny dla swoich najbliższych – np. zerwane na długie lata znajomości z Andy Warholem, Davidem Bowie oraz muzykami Velvet Undergorund.

Wraz z poznaniem charyzmatycznej wokalistki Laurie Anderson niespokojna natura Lou zostaje nieco ujarzmiona. Jego poczynania artystyczne nie przestają jednak szokować i zaskakiwać - brutalna tekstowo płyta ‘’Lulu’’ nagrana z Metalliką czy eksperymentalny ‘’Raven’’, inspirowany twórczością Edgara Allana Poe. Reed pragnie być aktywnym twórczo aż do końca.

‘’Zapiski z podziemia’’ czyta się jednym tchem. Na podziw zasługuje dbałość Sounesa o to, aby książka była jak najbardziej dokładnym i rzetelnym źródłem informacji o artyście. Autor dotarł do wielu miejsc, w których artysta mieszkał i pracował. Dzięki tym staraniom powstała niezwykle pasjonująca, pełna zaskakujących faktów i anegdot, biografia.

Wydawnictwo Kosmoskosmos
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?