facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl

Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Jak pisze Paul Trynka: ‘’Potrzeba napisania o Davidzie Bowiem wynikła podczas pracy nad biografią Iggy’ego Popa.’’ ‘’David Bowie. Starman - Człowiek, który spadł na ziemię’’ to wnikliwa i pogłębiona analiza fenomenu artysty, który szybko stał się ikoną popkultury. Nota bene, to już drugie, uaktualnione wydanie tej pasjonującej lektury.

Autor nakreśla nam szczegółowy i wielowymiarowy obraz artysty, którego pasją jest muzyka, moda, aktorstwo, pantomima. Swoją wiedzę Trynka oparł przede wszystkim na licznych wywiadach nie tylko z muzykami i menadżerami, ale i szkolnymi kolegami Davida i bliskimi. Żywa narracja urozmaicona wieloma ciekawymi wypowiedziami oraz nieznanymi wcześniej anegdotami sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.

Na podziw zasługuje dbałość Trynki o dokładne oddanie realiów życia, towarzyszących poszczególnym okresom twórczości Davida. Bowie to artysta ''mobilny'', cały czas poszukujący nowych form wyrazu, szokujący swymi odważnymi poglądami i swoim zachowaniem. Dość częste odniesienia do kontrowersyjnych seksualnych upodobań Davida nie są wyrazem taniej pogoni za sensacją. Składają się one na całość osobowości ''niespokojnego'' artysty, który zainspirował całą rzeszę innych wykonawców szeroko pojętego rocka.

Wszelkie zmiany image'u możemy dostrzec na wielu unikatowych fotografiach, które przedstawiają Davida zarówno na scenie jak i poza nią. Szczegółowo i wnikliwe zostaje opisana współpraca Bowiego z tak wyrazistymi postaciami rocka jak: wspomniany wcześniej Iggy Pop, Marc Bolan z T.Rex, Lou Reed, Brian Eno, Stevie Ray Vaughan. Nie można oczywiście zapomnieć o Brianie Eno, który miał ogromny wkład w powstanie klasycznych już płyt Bowiego, jak ''Low'', ''Heroes'', ''1.Outside''.

Paul Trynka nie idealizuje artysty – wskazuje na liczne wady i słabości Davida. Bowie często był uważany przez innych za manipulatora, egoistę, który żeruje na cudzych talentach. Jednak czytając ''Starmana'' nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Bowie ma w sobie też wiele bardzo pozytywnych cech, dzięki czemu wzbudza naszą sympatię.

Szczególnie porusza ostatni rozdział opisujący pracę ciężko chorego Bowiego nad płytą ‘’Blackstar’’ i spektaklem ‘’Lazarus’’. David, mając świadomość, że umrze postanawia być aktywnym twórczo do samego końca. David nawiązuje do Elvisa Presley’a, który w piosence ‘’Blackstar’’ śpiewał: ‘’Gdy człowiek widzi czarną gwiazdę wie, że jego czas dobiegł końca.’’

Autor zamieścił też dokładną dyskografię Davida, w której każda z płyt została krótko zrecenzowana. Dodatkowo znajdziemy również notatki oraz wykaz źródeł, z których autor czerpał wiedzą pisząc poszczególne rozdziały.

''David Bowie. Starman – Człowiek, który spadł na ziemię'' to bardzo rzetelnie napisana książka, w której Paul Trynka ukazuję nam bogatą osobowość artysty, potrafiącego doskonale wyznaczać nowe trendy w sztuce. Publikacja ta powinna się znaleźć w każdej domowej bibliotece nie tylko fanów artysty, ale też pasjonatów muzyki rockowej.

Wydawnictwo: SQN
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?