facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Zapraszamy do zapoznania się z dwoma debiutanckimi albumami: Raczkowski/Kosta Duo oraz Follow Dices. Obie płyty ukazały się w maju bieżącego roku nakładem SP Recrods. W swej twórczości zespoły eksplorują muzyczne przestrzenie jazzu.

Raczkowski/Kostka Duo - Minimalistyczna faktura duetu jest dla nich przestrzenią intymnego dialogu. Ich muzyczne poszukiwania nie ograniczają się do współczesnego akustycznego jazzu, chłoną one także elementy muzyki nowej czy manier zaczerpniętych z folkloru. Rdzeń tego spotkania to absolutne otwarcie na tu i teraz improwizacji, nawiązujące niejako do Cage'owskiego idiomu przypadkowości w muzyce.

Franciszek Raczkowski - Pianista wrażliwy na każdy detal. Impresjonista.Improwizator, w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji idiom klasycznej pianistyki, z którego wywodzi się jego tożsamość. Jego grę można usłyszeć na kilku różnorodnych stylistycznie albumach (m. in.'Time' Przemka Kleczkowskiego i 'Hala' zespołu Królestwo Beskidu) oraz w muzyce zespołów Vibe Quartet,

Follow Dices, z którymi zdobył wiele nagród (Krokus Jazz Festival, Hanza Jazz Festival, Sibiu Jazz).
Jest również laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jego debiutancki album (Franciszek Raczkowski Trio - Apprentice, wydawnictwo ForTune), zyskał wiele przychylnych opinii w środowisku muzycznym. Jan Ptaszyn Wróblewski stwierdził, że to muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość.Ta sama muzyka znalazła się, obok nagrań Sławka Jaskułke, Leszka Możdżera i Michała Tokaja, w japońskim wydaniu zestawiającym dokonania polskich pianistów (Polish Pianism, wydawnictwo CorePort, 2017).

Mikołaj Kostka - Esteta skrzypcowego brzmienia. Wrażliwiec i poszukiwacz. Kompozytor. Eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Obecnie student Akademii Muzycznej w Katowicach. Współtwórca zespołu Raczkowski/Kostka Duo oraz lider formacji Follow Dices, laureata XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżnionego na Blue Note Poznań Competition 2017. Maciej Obara powiedział o nim : "Bez wątpienia Mikołaj Kostka ma wielki dar do komponowania. Cechuje go ujmująca muzykalność oraz piękny dźwięk. Jego muzyka jest czarująca a On sam chętnie sięga w niej do abstrakcji. Przed nami artysta różnych wymiarów."

Debiutancka płyta duetu "Duo" ukazała się w maju 2018 r. nakładem niezależnej wytwórni SJ Records. Płyta została zarejestrowana, zmiksowana i zmasterowana przez Jana Smoczyńskiego w renomowanym Tokarnia Studio w podwarszawskim Nieporęcie w trakcie dwudniowej sesji nagraniowej. Album składa się z 12 kompozycji, w 11 autorskich wpleciony został utwór IV, pochodzący z Six Melodies wybitnego awangardowego kompozytora klasycznego John'a Cage'a. Inspiracje Cage'm pobrzmiewają także w dwóch tytułach kompozycji oznaczonych czasem trwania - nawiązują one do słynnego utworu/performance'u - 4:33.

Artyści zdecydowali umieścić na płycie po dwa warianty dwóch kompozycji - Ludowiaka Kostki oraz Nourvel Raczkowskiego, aby pokazać jak bardzo tu i teraz improwizacji może modelować myślenie o utworze. Cała opowieść snuta przez duet utrzymana jest w melancholijnej tonacji, nawiązującej do postromantycznej i postludowej polskiej tradycji - z jednym, małym wyjątkiem. Chodzi o utwór Fancy, który odwołując się do korzennych, bluesowych tradycji amerykańskich, kontrastuje z resztą materiału, rzucając na niego nową perspektywę.

Duet odbył na przełomie maja, czerwca i lipca ogólnopolską trasę koncertową, promującą debiutancki krążek. Wystąpił w Olsztynie, Warszawie, Łódzi, Koszutach, Bielsku-Białej, Krakowie i ponownie w Warszawie w ramach prestiżowego festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, dzieląc scenę z takimi artystami jak Brad Mehldau Trio, Vijay Iyer czy Leszek Możdżer. Jesienią 2018 r. zespół wystąpi w Gdańsku na festiwalu Jazz Jantar.

Raczkowski/Kostka Duo

Wydawca : SJ Records (powstanie płyty umożliwione dzięki Instytutowi Muzyki i Tańca w ramach Jazzowego Debiutu Fonograficznego)
Nakład : 1000 egzemplarzy
Patroni medialni : Jazz Forum, Jazz Press, Polish Jazz.pl, Jazz Soul, Jazzarium.pl.
Promocja płyty :
ogólnopolska trasa koncertowa
(Olsztyn, Warszawa, Łódź, Koszuty, Bielsko-Biała, Kraków, Warszawa - prestiżowy festiwal Warsaw Summer Jazz Days, w planach: ponownie Warszawa, Gdańsk - festiwal Jazz Jantar),
Recenzje w czasopismach jazzowych:
Adam Baruch - Polish Jazz

https://www.facebook.com/118621111623551/posts/1064140327071620/

Krzysztof Komorek - Polish Jazz
https://polish-jazz.blogspot.com/2018/07/raczkowski-kostka-duo-2018.html?m=1

Jędrzej Janicki - Jazz Press
http://www.jazzpress.pl/news/3593-premiera-jazzpress-lipiec-2018


Follow Dices to czterech młodych, zdolnych i nietuzinkowych muzyków: Mikołaj Kostka, Franciszek Raczkowski, Jan Jerzy Kołacki i Adam Wajdzik. Skrzypce, kojarzone nie wprost z muzyką jazzową, a pokazujące w rękach Mikołaja szeroki wachlarz improwizacyjnych możliwości, będąc zarazem szczególnym atutem tego zespołu, fortepian, kontrabas i perkusja stanowią akustyczny kwartet jazzowy.

Mikołaj Kostka - Esteta skrzypcowego brzmienia. Wrażliwiec i poszukiwacz, kompozytor eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Obecnie student Akademii Muzycznej w Katowicach. Współtwórca zespołu Raczkowski/Kostka Duo oraz lider formacji Follow Dices, laureata XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżnionego na Blue Note Poznań Competition 2017. Maciej Obara powiedział o nim : "Bez wątpienia Mikołaj Kostka ma wielki dar do komponowania. Cechuje go ujmująca muzykalność oraz piękny dźwięk. Jego muzyka jest czarująca a On sam chętnie sięga w niej do abstrakcji. Przed nami artysta różnych wymiarów."

Franciszek Raczkowski- Pianista wrażliwy na każdy detal. Impresjonista.Improwizator, w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji idiom klasycznej pianistyki, z którego wywodzi się jego tożsamość. Jego grę można usłyszeć na kilku różnorodnych stylistycznie albumach (m. in.'Time' Przemka Kleczkowskiego i 'Hala' zespołu Królestwo Beskidu) oraz w muzyce zespołów Vibe Quartet,

Follow Dices, z którymi zdobył wiele nagród (Krokus Jazz Festival, Hanza Jazz Festival, Sibiu Jazz).
Jest również laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jego debiutancki album (Franciszek Raczkowski Trio - Apprentice,wydawnictwo ForTune), zyskał wiele przychylnych opiniiw środowisku muzycznym. Jan Ptaszyn Wróblewski stwierdził, że to muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość.Ta sama muzyka znalazła się, obok nagrań Sławka Jaskułke, Leszka Możdżera i Michała Tokaja, w japońskim wydaniu zestawiającym dokonania polskich pianistów (Polish Pianism, wydawnictwo CorePort, 2017).

Jan Jerzy Kołacki - Kontrabasista, dyrygent, wokalista. Student Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2011 r. ukończył studia licencjackie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a w 2016 r. z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie kontrabasu prof. Piotra Czerwińskiego. W roku 2013/2014 stypendysta LLP Erasmus w prestiżowej Universitat der Kunste w Berlinie u prof. Michaela Wolf'a. Laureat wielu konkursów, min. III miejsca na III Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie. Twórca i kontrabasista kwartetu Follow Dices, wyróżnionego na Blue Note Jazz Competition w 2017 r.

Adam Wajdzik - Absolwent PSM II st. w Poznaniu. Obecnie student kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Instrumentalnym na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie perkusji dr Przemysława Jarosza. Uczestnik wielu kursów i warsztatów prowadzonych m.in. przez Pawła Kaczmarczyka, Krzysztofa Gradziuka, Derrick Derricka McKenzie. Jako perkusista współpracuje z wieloma formacjami, wykonującymi muzykę różnych gatunków (jazz, funk, fusion, pop, rock). Zdobywca wielu nagród, m.in. I nagrody na VIII RCK Pro Jazz w Kołobrzegu (zespół Izotop) czy I nagrody na XIII Hanza Jazz Festiwalu z formacją Follow Dices. Zespół w obecnym składzie istnieje dopiero od roku, a ma już na swoim koncie liczne sukcesy.W październiku 2017 roku został laureatem Hanza Jazz Festiwal w Koszalinie, otrzymał także wyróżnienie na Blue Note Poznań Competition 2017.

Debiutancka płyta zespołu "Eternal Colors" ukazała się w maju 2018 r. nakładem niezależnej wytwórni SJ Records. Materiał został zarejestrowany, zmiksowany i zmasterowany w zjawiskowym Monochrom Studio, położonym w Gniewoszowie (Kotlina Kłodzka) przez Ignacego Gruszeckiego.
Album składa się z 13 autorskich kompozycji, 7 przygotowanych przed wejściem do studio splecionych zostało z 6 miniaturami/interludiami, powstałymi w wyniku bezpośredniej interakcji zespołu w trakcie trzydniowej sesji nagraniowej. Koncert premierowy odbył się 13 maja w sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu.

Opowieść snuta przez kwartet jest, jak mówią sami artyści : "opowieścią o świecie, zapisem naszych odczuć, wrażeń i emocji, opowieścią intymną, ubraną w kształt akustycznego kwartetu jazzowego, esencją naszych muzycznych wrażliwości".

"Eternal Colors" - tytuł płyty sugeruje impresjonistyczne inklinacje zespołu zestawione z metafizyczną koncepcją dźwięku, nieuchwytnego i niewyrażalnego w słowach, a zarazem jakby trwającego wiecznie, zgodnie z horacjańskim "non omnis moriar".

Follow Dices snując na "Eternal Colors" swoją intrygującą historię sięga po całą paletę różnorodnych środków stylistycznych.

„(…)Ta muzyka to wspaniały amalgamat jazzu i wpływów polskiej muzyki ludowej wraz ze śladami współczesnej klasyki oraz skandynawskiego nastroju. Utwory mogą być traktowane oddzielnie lub też jako kolejne części suity, ponieważ prezentują spójną jedność kompozycyjną oraz integralność harmoniczną - całość mieści się również w estetyce europejskiego jazzu. Mimo, że oparta na wyrazistych melodycznych tematach, muzykę tę cechuje prawdziwa otwartość, pozwalająca na swobodną improwizację pomiędzy ukonstytuowanymi muzycznie ideami. Nieustannie płynąca, zarówno rytmicznie jak i melodycznie, w wielu aspektach stanowi uosobienie nowoczesnego europejskiego jazzu w jego najlepszym wydaniu, ukazując zaangażowanie zarówno intelektualne jak i emocjonalne, uzupełniające się wzajemnie w doskonałej równowadze.” Adam Baruch - The Soundtrack Of My Life.

Follow Dices
Wydawca: SJ Records
Nakład: 1000 egzemplarzy
Patroni medialni: Jazz Forum, Jazz Press, Polish Jazz.pl, Jazz Soul, Jazzarium.pl.
Promocja płyty: ogólnopolska trasa koncertowa (Poznań, Katowice, Szczecin)

recenzje w czasopismach jazzowych

Adam Baruch - Polish Jazz

https://www.facebook.com/118621111623551/posts/1064242687061384/

Jędrzej Janicki - Jazz Press
http://www.jazzpress.pl/news/3593-premiera-jazzpress-lipiec-2018

Jędrzej Janicki - Polish Jazz
https://polish-jazz.blogspot.com/2018/07/follow-dices-eternal-colors-2018_27.html?m=1
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?