facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

11. edycja Soundedit 2019 zapowiada się naprawdę ciekawie. Oto po latach będzie można zobaczyć na jednej scenie dwie legendy polskiego rocka - Moskwę i Blitzkrieg. Wszystko to już w drugiej połowie października.

Moskwa - Grupa zadebiutowała w 1984 r. na festiwalu w Jarocinie. Występuje więc na punkowej scenie od ponad trzydziestu lat. Powstała jednak rok wcześniej – właśnie w Łodzi. Legenda polskiego undergroundu wystąpi w czwartek 24 października podczas Festiwalu Soundedit.

Zespół założył w 1983 r. wokalista i gitarzysta Paweł Gumola. Pierwszy, najbardziej „moskiewski”, skład to: Paweł „Guma” Gumola – wokal, gitara, autor znacznej części tekstów i kompozycji (ex – TNT, Bad Blood, Detonator), Piotr „Rogoz” Rogoziński – bas, wokal (ex – Latające Żyrafy), Tomasz „Pałker” Gron – perkusja (ex – Logos, R.A.P. – Rezerwowa Armia Pracy, Parlament).

W sierpniu 1984 r. miało miejsce chyba najważniejsze wydarzenie w historii Moskwy – występ w konkursie „FMR Jarocin ’84″. – Jest tak ostro, że dla wyhamowania, koncert w amfiteatrze zostaje po szóstym numerze przerwany przez dyrektora artystycznego festiwalu Waltera Chełstowskiego. Po uspokojeniu „kolegów z załogi punkowej…” zespół kontynuuje grę. W efekcie Moskwa zostaje jednym z laureatów festiwalu i wchodzi do „złotej ósemki”, rozpoczyna się „wielka kariera” grupy, co oznacza liczne koncerty w całym kraju i estymę w punk rockowej społeczności – wspomina Paweł Gumola, lider zespołu.

Grupa realizuje sesje nagraniowe dla łódzkich rozgłośni, a następnie występuje jako gwiazda na „Rockowisku”. Pomiędzy 1985-87 r. zespół ze względu na kłopoty z cenzurą występował jako M-kwa. Koncertuje na wielu festiwalach rockowych oraz pracuje przy realizacjach filmów. W 1986 r. udział Moskwy na festiwalu „FMR Jarocin ’86″, budzi zainteresowanie BBC. W zrealizowanym przy współudziale „Low Flying Pictures Ltd.” oraz „Interpress” filmie „My Blood, Your Blood” (reż. Andrzej Kostenko), twórcy obrazu wykorzystują barwną opowieść lidera formacji o historii swojego życia oraz problemach tkwiących w peerelowskiej rzeczywistości. Film emituje dziewięć stacji, m.in. w: USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Do polskiej telewizji trafia latem następnego roku, lecz w wersji ocenzurowanej.

Pierwsza płyta zespołu ukazuje się w 1989 r. Nakład sprzedaje się błyskawicznie, lecz część punkowej publiczności nie jest zadowolona. Zmiany w składzie oraz w wykonywanej muzyce nie podobają się najbardziej radykalnym fanom. Moskwa, występując w Jarocinie, jest obrzucana błotem. Mimo to zespół nadal koncertuje i występuje w kolejnych filmach. W 1990 r. ukazuje się druga płyta „Życie niezwykłe” i w 1991 r. Moskwa przestaje istnieć. Reaktywacja nastąpiła w 2001 r. Z nowym składem Paweł Gumola koncertuje i nagrywa. Po kolejnych zmianach personalnych ukazuje się płyta „21 wiek” wydana przez Zima Records (2019 r.).

Łódzki Blitzkrieg zadebiutował w 1987 r. Mroczne brzmienie, dynamiczne koncerty i przede wszystkim melodyjne, zostające w głowie piosenki. To była prawdziwa nowa jakość na ówczesnej polskiej zimno falowej scenie. Zespół wyróżniał się oryginalnością, co publiczność szybko doceniła. Blitzkrieg właśnie wznowił działalność wydając reedycję albumu „Holy War”. Grupa wystąpi również podczas tegorocznego Festiwalu Soundedit.

Początkowy skład zespołu to: Tomasz Bryczek - perkusja, Piotr Czyszanowski - bass i Tomasz „Mechu” Wojciechowski - gitara. Artyści określali swoją propozycję jako „heavy new wave”, a ich ambicją było stworzenie niepowtarzalnego brzmienia. Blitzkrieg wystąpił trzykrotnie w Jarocinie oraz kilku innych krajowych festiwalach. Po zmianach personalnych do grupy dołączyli: Paweł Bulski - bas i Tomasz Tybulczuk - klawisze. W tym właśnie składzie w 1991 r. nagrano ich jedyną płytę „Holy War” wydaną przez wytwórnię Asta rok później.

Powstanie zespołu tak wspomina jego pierwszy wydawca - Arkadiusz Pragłowski:
''Blitzkrieg pochodził z Łodzi, w której wtedy aż gotowało się od artystycznych działań. Nazywano ją polskim Madchesterem, zarówno od przemysłowego charakteru miasta jak i prężnej lokalnej sceny muzycznej, która podobnie jak w Manchesterze rozwijała się jak piękny egzotyczny kwiat na gruzach szarej industrialnej zabudowy. W Łodzi warto było bywać. Na Piotrkowskiej nie było co prawda tylu klubów i kawiarni, co teraz, jednak w zadymionych salkach niewielkich studenckich klubów, garażach i obskurnych salach prób rodziły się interesujące zespoły i powstawały warte zapamiętania dźwięki. Muzycy spotykali się w najróżniejszych konfiguracjach. Niektóre projekty kończyły się po kilku lub kilkunastu próbach, innym udawało się dotrwać do pierwszych koncertów, nieliczne doczekały radiowego lub fonograficznego debiutu.''

Wydawało się, że Blitzkrieg uniknie podobnych turbulencji. Skład z koncertu na koncert grał coraz lepiej. Muzycy, poza tym, że razem grali, wydawali się również dobrymi przyjaciółmi. Do zespołu dołączyły chórzystki i zarazem skrzypaczki: Kama Sowińska i Ewa Śrudkowska. Jedyna płyta grupy „Holy War” została zrealizowana w „garażowym” studiu przy ulicy Wołodyjowskiego w Warszawie.
Część nagrań pochodzi z sesji zarejestrowanej w studiu Andrzeja Puczyńskiego w Izabelinie. Album nabrał kolekcjonerskiej wartości po latach. Świadczą o tym liczne internetowe posty i imponujące ceny nielicznych dostępnych na wtórnym rynku egzemplarzy. Grupa przestała istnieć pod koniec 1991 r., lecz muzycy kontynuowali kariery w formacjach: Jezabel Jazz i Closterkeller. Latem 2019 r. Blitzkrieg znów zaczął koncertować!

W czwartek 24 października Moskwa zagra w Klubie Wytwórnia w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit. Zespół pojawi się w składzie: Paweł Gumola – wokal, gitara, Kamil Rogiński – bas i Radek Jarzyna – perkusja. Tego samego dnia wystąpi również zimno falowy Blitzkrieg. Bilety na ten dzień kosztują 35 zł i można je nabyć w kasie Klubu Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, bilety@wytwornia.pl) oraz w sieci salonów: Empik, Media Markt, Saturn.

Główne wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit odbędą się w klubie Wytwórnia w dn. 24-27 października 2019. 26 października (sobota) w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit wystąpią: Misia Furtak, Mick Harvey oraz Stanisław Soyka.

Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”. Dotychczas otrzymało ją trzydziestu ośmiu krajowych i zagranicznych wybitnych producentów muzycznych.

Natomiast 25 października (piątek) w Wytwórni zagrają: Nitzer Ebb oraz DAF. 27 października odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci, a zespół Lady Pank wystąpi w roli taperów do animowanego filmu „Jacek i Placek – o dwóch takich, co ukradli Księżyc”.

Więcej informacji:
https://soundedit.pl/
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?