facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Lato to doskonały czas na eksplorację nowych dźwięków i odkrywanie różnorodności kulturowej, zwłaszcza podczas koncertów etnicznych. 5 sierpnia o 19:00 w Cavatina Hall w Bielsku - Białej wystąpi zespół artystów, którzy niezwykle umiejętnie mieszają tradycyjne rytmy z nowoczesnymi dźwiękami – Buba Badije Kuyateh & Bantamba.

Ta dynamiczna formacja muzyczna zachęca do poznawania nowych gatunków muzycznych i otwiera nasze umysły na światowe brzmienia.Buba Badjie Kuyateh to wirtuoz kory i kompozytor. Gra na instrumencie, który brzmieniem przypomina harfę. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska, jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem.

Efektem tej fascynacji był między innymi jego europejski projekt z pogranicza stylów muzycznych – Bantamba, którym zaprezentował się szerszej publiczności. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami: ze Stanisławem Soyką, Marcinem Maseckim, Michałem Górczyńskim, Raphaelem Rogińskim, Marią Pomianowską, Milo Kurtisem, Urna Chahar Tugchi, Marcinem Pendowskim czy Ramzi Attia. Jednocześnie Buba kontynuuje również karierę solową. Ale w Cavatina Hall wystąpi z zespołem.
foto: Lech Basel

Na scenie zobaczymy Bubę Badjie Kuyateh (kora /śpiew), Dominika Jaske (perkusja), LI'Narda Jacksona (gitara basowa), Nathana Williamsa (trąbka), Amadou Fola (bęben afrykański djembe) i Jammesa Nova (instrumenty klawiszowe). Należy zwrócić uwagę na skład zespołu. To istna mieszanka jazzu z nowojorskich ulic, porywających rytmów z Czarnego Kontynentu i polskiej dobrej szkoły muzycznej.

Wróćmy jeszcze do Buby. Pochodzi on z uznanej w Gambii rodziny griotów. Jego dziadek Alhaji Bai Konte oraz ojciec Kausu Kuyateh i wujek Dembo Konte to wybitni wirtuozi kory. Ich wizerunki i nagrania to najczęściej pojawiające się elementy we wszelkich publikacjach dotyczących kory czy tradycji griotów, a nagrane przez nich płyty trafiły do kanonu muzyki tego regionu. Również kobiety w jego rodzinie – babka, matka i siostra zajmują się śpiewem. Tak więc już od najmłodszych lat, kontynuując rodzinną tradycję, Buba uczył się gry na korze i śpiewu.
foto: Magda Rymarz

Stereotypowo afrykańską muzykę kojarzymy z bębnami, podczas gdy tamtejsi muzycy grają na różnych instrumentach, np. na balafonie czy koni. Jednak dla mieszkańców Zachodniej Afryki to kora jest najbardziej wyrazistym instrumentem, którego melodie niezmiennie towarzyszą pieśniom, legendom i prawdom przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Buba gra na korze od ponad 20 lat. Wcześniej koncertował w Gambii i Senegalu, a od ok.10 lat również w Europie. Występ artysty to popis umiejętności gry na 21-strunowym instrumencie, obfitujący w improwizacje i solówki, zapewniający niepowtarzalną ucztę dla ucha. Kora jest instrumentem zaliczanym do grupy chordofonów szarpanych, rodzajem 21-strunowej harfy. Zbudowana jest z dużej tykwy rozciętej w połowie i pokrytej krowią skórą, tworzącej rezonator, do której przymocowany jest mostek, podobnie jak w lutni i gitarze.
foto: Lech Basel

Brzmienie instrumentu przypomina dźwięk harfy – jest delikatne i urzekające. Gra na korze to wielka sztuka – wytrawny muzyk – taki jak Buba – potrafi zagrać jednocześnie trzy linie: akordy, linie basową i improwizacje – w całości, wraz z brzmieniem kojącego głosu Buby, tworzy to wspaniałą i odprężającą harmonię. By dobrze przygotować się do koncertu, można odsłuchać nagrań z koncertów Buby ze Stanisławem Soyką:




Polecamy Wam także sprawdzić sam projekt Buby z Bantambą:



Fragmenty koncertu na Festiwalu Etno Kraków Rozstaje:



Buba Badije Kuyateh & Bantamba.
Cavatina Hall, Bielsko - Biała.
5 sierpnia 2023, godz. 19:00


Bilety do nabycia:

https://cavatinahall.pl/wydarzenia/buba-bantamba/
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?