facebook


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Koncert zespołu ARMI...
Ściągać czy nie ścią...
,,Będziesz moją pani...
Piractwo fonograficzne
Richard Wright (1943...
Muzyka
Zapraszam do posłuchania naszego utworu "Oddmenout". Utwór zaczyna się od ciszy, zatem proszę o cierpliwość.


Naucz się:
Jak stworzyć fenomen grozy w muzyce

Jak zdać każdy egzamin? Poznaj metody mistrzów

Jak poradzić sobie na egzaminie ze statystyki

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić

Jak nie powtarzać w kółko tych samych błędów w nauce języka angielskiego

W jaki sposób 1000 formuł konwersacyjnych pozwoli Ci opanować język angielski i sprawną komunikację

Angielskie przyimki (prepositions) na 1000 praktycznych przykładach, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz

W końcu ktoś po ludzku i zrozumiale wytłumaczył, na czym polega mowa zależna (reported speech) w języku angielskim

Jak zacząć czytać szybciej i więcej, ale nie dłużej!



Baner reklamowy dodatki.odjechani.com.pl





Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 20,154
Najnowszy użytkownik: pcptydit74
Ankieta
Czy chciałbyś aby w serwisie MUZOL powstało forum dyskusyjne?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Twórczość Retrospective zaciekawiła mnie już 4 lata temu, gdy został wydany pierwszy album ''Stolen thoughts''. Po długich oczekiwaniach mogłem zapoznać się z najnowszym dziełem zespołu – ''Lost in perception''. Zespół zrobił duży krok do przodu i jeszcze bardziej zadbał o atrakcyjność swojej muzyki.




W niesamowity nastrój tej płyty wprowadza już sama okładka – dziwna, tajemnicza, pełna symboli. Co do muzyki zespół postanowił nieco skrócić czas trwania poszczególnych kompozycji – wyjątkiem jest epicka suita ''Swallow the green tones''. Ale po kolei.

Pierwsze dwa utwory bardzo dobrze oddają klimat całości – nowoczesne brzmienia instrumentów klawiszowych, ''zapętlona'' gra sekcji rytmicznej, nieco ''schowane'' partie gitar i ekspresywny śpiew Jakuba Roszaka. Wokalista doskonale potrafi oddać nastrój muzyki i pisanych przez siebie tekstów.

Ciężkie riffy gitar są bardziej wyeksponowane w utworze ''Huge black hole'', który naprawdę potrafi wciągnąć słuchacza dzięki wysmakowanym i niepokojącym orientalnym melodiom. Jeśli dodać do tego klasycznie progresywne sola gitar i piękne klawiszowe pejzaże to staje się jasne, że jest to mój faworyt na płycie.

Nieco bardziej pogodnie i refleksyjnie robi się w kompozycji ''Egoist'' pełnej ciepłych brzmień i filozoficznych przemyśleń zawartych w tekście. ''Lunch'' jest pierwszym utworem w którym możemy posłuchać także śpiewu grającej na klawiszach Beaty Łagody. Jej wokalne duety z Jakubem to prawdziwa ozdoba tego albumu.

''Musical land'' to bardzo ciekawa próba połączenia estetyki King Crimson z lat 80-tych (gęsta faktura gitar, polifoniczna struktura) i nowocześnie pojmowanego prog metalu. Okazuje się, że nawet w krótkich formach muzycy potrafią zmieścić wiele wartościowych pomysłów muzycznych.

Wyciszenie i melancholijne nastroje są obecne w balladach: ''Our story is beginning'' z powtarzanym, melodyjnym gitarowym motywem i w akustycznym ''Ocean of a little thoughts''. Szczególnie to drugie nagranie, utrzymane w klimacie Mostly Autumn'', ma tradycyjnie piosenkowy charakter( refreny ponownie śpiewane w duecie).

W kilku momentach na ''Lost in perception'' śpiew Beaty jest bardziej wyeksponowany – na przykład w melodyjnym fragmencie suity ''Swallow the green tones'':
''Everyone can dream on!
But dreaming won't save us, it won't save anyone!''


Utwór rozwija się powoli od sennego motywu klawiszy i melodyjnych dźwięków gitar. Zupełnie jak w klasycznych dokonaniach Pink Floyd. Kompozycja nabiera tempa i rozmachu, a Jakub wznosi się tu na wyżyny wokalnej ekspresji. ''Swallow the green tones'' to, bez wapienia, magnum opus płyty.

Nowe dzieło Retrospective na pewno na długo ''zagości'' w odtwarzaczach fanów rocka progresywnego. Nie jest to płyta łatwa w odbiorze – wymaga spokoju i doświadczenia w obcowaniu z muzyką. Gdy jednak bardziej wgłębimy się w dźwięki i teksty to, z pewnością, będziemy chcieli częściej wracać do albumu ,,Lost in perception''.

Więcej o Retrospective:

http://www.retrospective.pl/
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?